Lundgaard, Piastri i Zhou przetestują Renault R.S 18

Kierowcy Akademii Renault Christian Lundgaard, Oscar Piastri i Guanyu Zhou odbędą testy samochodem Renault F1 pod koniec października na torze Sakhir w Bahrajnie.

W ramach rozwoju kierowców akademii Renault, francuski zespół zaplanował cztery dni testowe w dniach od 29 października do 2 listopada dla swoich juniorów. Renault, podobnie jak wcześniej zespół Ferrari, umożliwi swoim podopiecznym poznanie pracy w ekipie Formuły 1 od środka, a co ważniejsze – udostępni swój dwuletni model Renault R.S 18 F1 do jazd testowych.

Pierwszego dnia testów za kierownicą zasiądzie Christian Lundgaard, który obecnie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Formuły 2: „Jestem bardzo podekscytowany możliwością testowania R.S.18 w następny weekend” – powiedział Duńczyk. „Wcześniej miałem okazję dwa razy jeździć samochodem Formuły 1, więc będę starał się wykorzystać to doświadczenie”.

„Nigdy tak naprawdę nie ścigałem się w Bahrajnie, więc wykonanie testu będzie dla mnie cenną lekcją, zwłaszcza, że pojadę tam dwie ostatnie rundy mistrzostw [F2]. Będziemy chcieli wykorzystać ten test, aby przygotować się do wyścigu, a także dla mnie, aby dowiedzieć się więcej o samochodzie. Nie ma nic lepszego niż nauka toru w bolidzie F1, więc to będzie całkiem ekscytujące”.

Kolejnego dnia kierownicę przejmie świeżo upieczony mistrz Formuły 3 Oscar Piastri. Dla Australijczyka będzie to pierwsze doświadczenie w samochodzie F1: „Mogę śmiało powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowany jazdą R.S.18 w przyszłym tygodniu w Bahrajnie. Oczywiście będzie to mój pierwszy test w samochodzie Formuły 1, więc na pewno będzie to chwila do pielęgnowania jej i zapamiętam ją na bardzo długo” – powiedział Piastri.

„Nie każdego dnia masz okazję jeździć samochodem F1, więc jestem bardzo wdzięczny zespołowi za taką możliwość. Przez cały dzień będę mógł wiele się nauczyć, na przykład przyzwyczaić się do mocy, docisku i hamowania samochodu, to będzie wyzwanie, ale uwielbiam podejmować nowe. Jeździłem po torze w Bahrajnie na początku tego roku, kiedy robiliśmy przedsezonowy test FIA Formuły 3, ale oczywiście nigdy nie pokonałem toru samochodem F1, więc nie mogę się doczekać, kiedy wyjdę na tor”.

Ostatnie dwa dni testów (1-2 listopada) w samochodzie spędzi Guanyu Zhou. Chiński kierowca jest obecnie kierowcą testowym zespołu Renault i ma także największe doświadczenie w samochodzie F1 z całej trójki: „To będzie moja druga jazda R.S.18, więc nie mogę się doczekać powrotu za kierownicę. Moje dotychczasowe doświadczenia z R.S.17 i 18 dotyczyły przede wszystkim poznania samochodów. W tym roku skupiałem się na takich aspektach, jak znalezienie odpowiedniego balansu w samochodzie i określenie, która konfiguracja najbardziej mi odpowiada” – tłumaczy swoje doświadczenia Zhou.

„Tym razem test będzie się skupiał na wejściu w pełny rytm, prawdziwego weekendu wyścigowego F1. Jest to niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach. Wiele się od nich [Renault] uczę i pomogą mi upewnić się, że jestem gotowy na miejsce w Formule 1. Dobrze będzie również jeździć po torze Sakhir w Bahrajnie na kilka tygodni przed ostatnimi dwiema rundami mistrzostw [F2]”.

Źródło: Informacja prasowa Renault Sport

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league