Pérez z reprymendą za incydent z Gaslym

Sergio Pérez otrzymał drugą reprymendę w tym sezonie za potencjalnie niebezpieczne przyblokowanie Pierre’a Gasly’ego podczas GP Portugalii. Jeśli otrzyma trzecie takie ostrzeżenie, wówczas przełoży się to na karę cofnięcia.

Pérez otrzymał pierwsze upomnienie od sędziów wczoraj za przyblokowanie również Gasly’ego w kwalifikacjach. Po dzisiejszym wyścigu na torze Algarve Meksykanin dostał drugą reprymendę za późny ruch defensywny w walce z Gaslym, który próbował wyprowadzić atak przed pierwszym zakrętem.

„Sędziowie ustalili, że na 64. okrążeniu wyścigu na końcu głównej prostej Pérez wykonał ruch obronny dokładnie w tym samym czasie, gdy Gasly wyprzedzał po prawej stronie, korzystając z cienia aerodynamicznego Péreza na prostej. Manewr Gasly’ego został wykonany przed strefą hamowania i był całkowicie rozsądny” – czytamy w oświadczeniu sędziów.

„Jako że Gasly obrał prawą stronę jazdy ze znacznie większą prędkością, Pérez zjechał na prawą stronę, a następnie kontynuował jazdę przed Gaslym przez znaczną długość toru, ale poprzestał na zachowaniu szerokości samochodu po wewnętrznej. Sędziowie zauważają, że wcześniej w tym roku kierowcy omawiali ‘opóźnione manewry jako reakcja’ i zgodzili się, że są one potencjalnie bardzo niebezpieczne. Sędziowie uważali, że ten manewr został wykonany w najszybszej części toru, ale odnotowali także, że Pérez nie wykonał ruchu jako reakcja, ale dokonał tego jako pierwszy lub w tym samym czasie. Ponadto, ma on prawo do jednego manewru obronnego, jednak nie może on stanowić zagrożenia dla innego kierowcy”.

„Podczas przesłuchania obaj kierowcy zgodzili się, że co prawda ten manewr był na limicie, ale zasadniczo był w porządku i wyznaczał rywalizację na limicie. Zdaniem sędziów, było zbyt blisko tego limitu, a Pérez nie uwzględnił w wystarczającym stopniu różnicy prędkości. Przy wyborze kary, sędziowie wzięli pod uwagę zdanie kierowców i wyznaczyli reprymendę”.

Jeśli Pérez otrzyma trzecie ostrzeżenie przed końcem roku, nawet jeśli nie będzie ono dotyczyć samej jazdy – automatycznie zostanie na niego nałożona kara cofnięcia o 10 pól startowych do następnego wyścigu.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league