Hamilton przegrywa batalię prawną z producentem luksusowych zegarków

Lewis Hamilton przegrał trzyletnią batalię prawną z producentem luksusowych zegarków marki Hamilton, która istnieje na rynku od 1892 roku.

Aktualny mistrz świata Formuły 1 wystąpił na drogę prawną przeciwko Hamilton International twierdząc, że znak towarowy, jaki używa pozwana firma, kłóci się z zasadą „uczciwej konkurencji”. Szwajcarska firma zaprotestowała argumentując, że ​​od 1892 roku sprzedaje zegarki pod tą nazwą.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) stwierdził, że Lewis Hamilton nie ma „podstaw do roszczeń” odnośnie tej nazwy i odrzucił jego wniosek. W wydanym orzeczeniu EUIPO występuje następująca argumentacja:

„Zakwestionowany znak towarowy składa się wyłącznie z jednego słowa „HAMILTON ”, a nie „LEWIS HAMILTON”. To dość powszechne nazwisko w krajach anglojęzycznych. Nie istnieją podstawy do zarejestrowania własnego nazwiska, jako znaku towarowego, jeśli naruszałoby to prawa osób trzecich. Nawet sam wnioskujący o unieważnienie, wyraźnie wskazał, że zakwestionowany znak „HAMILTON” był używany od 1892 r., czyli przed datą urodzenia „Lewisa Hamiltona”, jako osoby fizycznej”.

Decyzja została wydana przez komisję odwoławczą EUIPO w zeszłym miesiącu po odrzuceniu pierwszego wniosku o unieważnienie w grudniu ubiegłego roku, a kosztami postępowania w wysokości 893 GBP została obarczona strona brytyjskiego kierowcy.

Firma Hamilton zajmująca się zegarmistrzostwem została założona w 1892 roku, kiedy otworzyła swoją fabrykę w Lancaster w Pensylwanii, po czym w 1974 roku została kupiona przez Swatch Group z siedzibą w Szwajcarii.

Sprawa Lewisa Hamiltona z pewnością jest dobrą wykładnią dla Charlesa Leclerca i Georga Russella, których nazwiska mogą być kojarzone z siecią supermarketów E.Leclerc i producenta odzieży Russell Europe.  

Źródło: dailymail.co.uk

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league