Aston Martin ujawnił samochód bezpieczeństwa na nowy sezon F1

Aston Martin zaprezentował nowy samochód bezpieczeństwa i samochód medyczny, które zadebiutują podczas przedsezonowych testów Formuły 1 w Bahrajnie, jak również w inauguracyjnym wyścigu tegorocznego sezonu w tym kraju. Brytyjska marka będzie w tym roku dzielić się tymi obowiązkami z Mercedesem-AMG.

Aston Martin, który wraca do Formuły 1 jako konstruktor po ponad 60-letniej przerwie, będzie jednocześnie dostarczać samochody bezpieczeństwa i samochody medyczne. Jedną z głównych ról w tym przedsięwzięciu odegrał Mercedes, który bardzo blisko współpracował z brytyjskim producentem na przestrzeni ostatniego roku. Nie tak dawno temu ogłoszono, że Mercedes zwiększy swoje udziały w Astonie Martinie do 20%, a także da dostęp do swoich rozwiązań technologicznych.

„Jest nam niezmiernie miło ogłosić naszą nową współpracę z Astonem Martinem i Mercedesem-AMG na dostarczanie oficjalnego samochodu bezpieczeństwa i samochodu medycznego do mistrzostw świata Formuły 1” – powiedział Stefano Domenicali, CEO Formuły 1. „Aston Martin i Mercedes-AMG to kultowe marki motoryzacyjne i jesteśmy dumni z ich miejsca zajmowanego w naszym niesamowitym sporcie”.

„Samochód bezpieczeństwa i samochód medyczny są niezwykle ważną częścią Formuły 1 i są zawsze na miejscu, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym kierowcom. W zeszłym sezonie byliśmy świadkami heroicznej szybkości i poświęcenia, jakich wymagano od załóg w ratowaniu Romaina Grosjeana podczas jego dramatycznego wypadku, a samochody zarówno Astona Martina, jak i Mercedesa-AMG są doskonale wyposażone, żeby w każdej chwili zareagować, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcom”.

Będzie to pierwsza od 25. lat sytuacja, w której więcej niż jeden producent będzie w tym samym sezonie dostarczać samochód bezpieczeństwa. Aston Martin wykorzysta specjalnie dostosowany model Vantage jako samochód bezpieczeństwa, zaś Aston Martin DBX posłuży jako samochód medyczny. Oba te pojazdy będą mieć charakterystyczny, zielony kolor.

Z kolei Mercedes-AMG, który był wyłącznym dostawcą samochodu bezpieczeństwa i samochodu medycznego od 1996 roku, pozostanie odpowiednio przy modelach Mercedes-AMG GT R oraz Mercedes-AMG C 63 S Estate. Zmianie ulegnie kolor – od teraz auta niemieckiego producenta będą posiadały kolor czerwony.

Obie marki będą naprzemiennie, co weekend wyścigowy, wymieniać się obowiązkami w Formule 1 – Aston Martin zadba o bezpieczeństwo kierowców podczas GP Bahrajnu, zaś Mercedes-AMG powróci do swojej roli w drugiej rundzie sezonu, GP Emilii-Romanii.

Ponadto potwierdzono, że Bernd Mayländer pozostanie kierowcą samochodu bezpieczeństwa dla obu marek, zaś Alan van der Merwe będzie kontynuował swoją rolę kierowcy samochodu medycznego.

Galeria:

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league