Bez kar za incydent Russell-Bottas

Sędziowie orzekli, że kolizja, do którego doszło podczas wyścigu F1 na torze Imola pomiędzy Georgem Russellem a Valtterim Bottasem jest incydentem wyścigowym i żaden z kierowców otrzyma kary.

Russell i Bottas nie ukończyli niedzielnego wyścigu na Imoli po kolizji na hamowaniu do drugiego zakrętu podczas walki o dziewiąte miejsce. Russell znajdował się w zasięgu systemu DRS Bottasa i zaatakował Fina po zewnętrznej stronie końca prostej startowej. Najechał on jednak dwoma kołami na mokrą trawę i gwałtownie utracił kontrolę nad swoim Williamsem. Bezwładny w tym momencie bolid Williamsa uderzył w samochód Mercedesa, po czym oba auta wypadły poza tor i uderzyły w barierę. Liczba odłamków znajdujących się na torze i konieczność sprawdzenia bariery spowodowała wywieszenie czerwonej flagi, która powoduje wstrzymanie wyścigu.

Po wyścigu sędziowie przeanalizowali incydent i stwierdzili, że nie są wymagane dalsze działania i żaden z kierowców nie otrzyma kary. Jak napisano w oświadczeniu, „Bottas utrzymał swoją linię podczas trwania incydentu wzdłuż prawej strony suchej linii, pozostawiając zawsze przynajmniej całą szerokość samochodu po prawej stronie”. Z kolei kiedy Russell zdecydował się na wykonanie manewru wyprzedzania, „różnica [odległości] między nimi oraz prawą stroną toru zmniejszyła się”, co w efekcie doprowadziło do kolizji.

„Nie było momentu, aby którykolwiek z samochodów wykonał gwałtowny manewr. Tor nie wydawał się zbyt mokry w pierwszym zakręcie, ale w punkcie najbliższej odległości do prawej strony toru, prawe opony w samochodzie 63 [Russell] najechały na wyjątkowo wilgotny obszar i pojazd gwałtownie zboczył, jednak należy mieć na uwadze, że bolid miał niski docisk z tyłu z powodu aktywnego systemu DRS. Sędziowie stwierdzają, że wypadek był incydentem wyścigowym i biorąc pod uwagę okoliczności nie podejmują żadnych działań”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league