Mazepin ukarany za incydent z Norrisem w Q1

Kierowca Haasa otrzymał karę jednego punktu oraz przesunięcia trzech pozycji na starcie do niedzielnego wyścigu Formuły 1 w Barcelonie. Stewardzi, do których Rosjanin zgłosił się po kwalifikacjach, zadecydowali, że jego zachowanie na torze wobec Lando Norrisa podczas Q1 było nieprzepisowe.

Nikita Mazepin w kwalifikacjach do Grand Prix Hiszpanii zajął 20. pozycję, dlatego kara przesunięcia go na stracie, nie zmienia jego miejsca startowego. Jednak otrzymany punkt karny oznacza, że posiada ich już dwa na swoim koncie po czterech wyścigach. Przypomnijmy, że 12 punktów karnych otrzymanych w przeciągu 12 miesięcy oznacza automatyczny zakaz startu na jeden wyścig.

Incydent miał miejsce w pierwszej części kwalifikacji w 15. zakręcie. Norris kończący swoje szybkie okrążenie natknął się na Mazepina, który zmienił swój tor jazdy mimo tego, że został poinformowany o nadjeżdżającym kierowcy McLarena. Brytyjczyk został zdecydowanie spowolniony manewrem kierowcy Haasa, dlatego też sędziowie postanowili przyjrzeć się bliżej całej sytuacji.

Sędziowie wysłuchali obydwu kierowców, przeanalizowali również materiały wideo oraz komunikaty radiowe.

„Podczas pierwszej sesji kwalifikacyjnej Mazepin przygotowywał się do szybkiego okrążenia” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez stewardów. „W miarę zbliżania się do zakrętów 10 i 11 Mazepin był informowany, że Norris zbliża się do szybkiego okrążenia za nim i był informowany o zmniejszającej się luce przez cały czas aż do incydentu”.

„Stewardzi ustalili, że Mazepin, mając jasną informację o miejscu pobytu Norrisa, podjął decyzję o wycofaniu się i ponownym wyprzedzeniu Räikkönena i Tsunody, co wyraźnie utrudniło Norrisowi jazdę, który stracił znaczny czas”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league