Wolff: Motorsport jest absurdalnie drogi dla młodych kierowców

Szef Mercedesa, Toto Wolff, ostrzegł, że koszty dostania się na wyższe szczeble sportów motorowych są dla młodych kierowców zbyt wysokie i muszą zostać podjęte działania, które ułatwią przyszłym pokoleniom rywalizację w czołowych seriach.

Od wielu lat sporty motorowe są związane z ogromnymi kosztami. Talent kierowcy zazwyczaj nie wystarcza – potrzebne są też pieniądze w dużych kwotach, aby sfinansować kolejne sezony startów. W kilku przypadkach rodzice są w stanie sami sfinansować wyścigową przygodę swojego dziecka, jednak często wymagany jest sponsoring z zewnątrz, o który jest trudno. W wyniku tego tylko nieliczni mają szansę na przebicie się do najwyższych serii wyścigowych i zostanie dostrzeżonym przez dużego producenta, między innymi poprzez akademię młodych kierowców.

Wolff uważa, że taka sytuacja jest absurdalna i należy sprawić, aby młodzi zawodnicy mieli znacznie większe szanse w sportach motorowych poprzez zmniejszenie wymaganych kwot na same starty.

„Wyścigi jako całość muszą być bardziej przystępne, dzięki czemu dzieci bez zaplecza finansowego mogą odnieść sukces w seriach juniorskich. To jest również ważne dla zespołów Formuły 1, aby mogły one bardzo szybko odkryć talenty bez względu na zasoby finansowe. Motorsport nie powinien być tak drogi. Obecnie dobry sezon w kartingu kosztuje 250 tysięcy euro, sezon Formuły 4 – 500 tysięcy, a rok w Formule 3 – nawet milion. To jest absurdalna sytuacja, która musi zostać powstrzymana. Dla dzieci ze wszystkich środowisk, które są zainteresowane sportami motorowymi, powinien być łatwiejszy dostęp” – powiedział Wolff w rozmowie z motorsport-total.com.

 Austriak uważa jednak, że za każdym młodym kierowcą kryje się pewna historia i posiadanie zaplecza finansowego to nie wszystko.

„Kierowcy przychodzą z różnych miejsc. Każdy ma swoją historię i sprawy, z którymi musi się uporać. Nie sądzę, aby dzieciom pochodzącym z uprzywilejowanych środowisk zawsze było łatwo. Oni też walczą z własnymi demonami”.

Źródło: motorsport-total.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league