Bottas ukarany cofnięciem o trzy pola za obrócenie się w alei serwisowej

Valtteri Bottas otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Styrii na torze Red Bull Ring. Fin w czasie drugiego treningu obrócił się podczas wyjazdu ze stanowiska serwisowego.

Bottas próbował wyjechać od swoich mechaników z boksów, gdzie założono mu nowy komplet twardych opon w czasie drugiej sesji treningowej. Tylne opony zaczęły się jednak zbyt mocno obracać, do doprowadziło do utraty kontroli nad samochodem i obrócenie się, po czym stanął w poprzek alei serwisowej, tuż obok garażu McLarena.

Mechanicy McLarena pomogli Bottasowi na wycofanie Fina i powrót na właściwą linię jazdy, jednak dyrektor sportowy brytyjskiej stajni, Paul James, powiedział przez radio do dyrektora wyścigowego FIA, Michaela Masiego: „Michael, to absolutnie niedorzeczne, mógł uderzyć naszych ludzi oraz ścianę w alei serwisowej”. „Zgadzam się” – odparł Masi, potwierdzając, że ten incydent był rozpatrywany następnie przez sędziów.

Nieco później sędziowie ukarali Bottasa cofnięciem go o trzy pola na starcie niedzielnego wyścigu na Red Bull Ringu, a do jego superlicencji dodali dwa punkty karne za „niebezpieczną jazdę w alei serwisowej”.

„Kiedy Bottas odjechał od wyznaczonego miejsca na pit stop, stracił kontrolę nad samochodem, kiedy dołączył do szybkiego pasa. Doznał nadsterowności, obrócił się i zatrzymał się na szybkim pasie w pobliżu boksów McLarena”.

„Podczas wysłuchania Bottas stwierdził, że w przeszłości tracili czas na wyjeździe z boksów. Spróbowali zatem czegoś nowego, czyli ruszenia z drugiego biegu. W rezultacie poślizg kół był znacznie wyższy, a wynik nieoczekiwany. Z tego względu nie udało mu się właściwie zapanować nad samochodem na szybkim pasie. Należy to uznać za potencjalnie niebezpieczną jazdę, zwłaszcza że personel był w pobliżu w alei serwisowej”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league