Bottas ukarany cofnięciem o trzy pola za obrócenie się w alei serwisowej

Valtteri Bottas otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Styrii na torze Red Bull Ring. Fin w czasie drugiego treningu obrócił się podczas wyjazdu ze stanowiska serwisowego.

Bottas próbował wyjechać od swoich mechaników z boksów, gdzie założono mu nowy komplet twardych opon w czasie drugiej sesji treningowej. Tylne opony zaczęły się jednak zbyt mocno obracać, do doprowadziło do utraty kontroli nad samochodem i obrócenie się, po czym stanął w poprzek alei serwisowej, tuż obok garażu McLarena.

Mechanicy McLarena pomogli Bottasowi na wycofanie Fina i powrót na właściwą linię jazdy, jednak dyrektor sportowy brytyjskiej stajni, Paul James, powiedział przez radio do dyrektora wyścigowego FIA, Michaela Masiego: „Michael, to absolutnie niedorzeczne, mógł uderzyć naszych ludzi oraz ścianę w alei serwisowej”. „Zgadzam się” – odparł Masi, potwierdzając, że ten incydent był rozpatrywany następnie przez sędziów.

Nieco później sędziowie ukarali Bottasa cofnięciem go o trzy pola na starcie niedzielnego wyścigu na Red Bull Ringu, a do jego superlicencji dodali dwa punkty karne za „niebezpieczną jazdę w alei serwisowej”.

„Kiedy Bottas odjechał od wyznaczonego miejsca na pit stop, stracił kontrolę nad samochodem, kiedy dołączył do szybkiego pasa. Doznał nadsterowności, obrócił się i zatrzymał się na szybkim pasie w pobliżu boksów McLarena”.

„Podczas wysłuchania Bottas stwierdził, że w przeszłości tracili czas na wyjeździe z boksów. Spróbowali zatem czegoś nowego, czyli ruszenia z drugiego biegu. W rezultacie poślizg kół był znacznie wyższy, a wynik nieoczekiwany. Z tego względu nie udało mu się właściwie zapanować nad samochodem na szybkim pasie. Należy to uznać za potencjalnie niebezpieczną jazdę, zwłaszcza że personel był w pobliżu w alei serwisowej”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1