Vettel z karą cofnięcia na starcie za blokowanie Alonso w kwalifikacjach

Sebastian Vettel został ukarany cofnięciem o trzy pola startowe na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Austrii za przyblokowanie Fernando Alonso w drugiej części kwalifikacji do Grand Prix Austrii na Red Bull Ringu.

W końcówce Q2 Vettel bardzo wolno przejechał trzeci sektor, licząc jednocześnie, że jadący za nim kierowcy ustawią się w kolejkę i później przystąpią do swojej próby czasowej. W rzeczywistości kilku zawodników postanowiło wyprzedzić kierowcę Astona Martina, który musiał dodatkowo zwolnić, aby zrobić sobie miejsce na przejechanie czystego kółka.

Vettel zwolnił jednak na tyle, że w ostatnim, 10. zakręcie, dojechał do niego Alonso, który został przyblokowany i musiał zrezygnować ze swojej próby. Hiszpan był wyraźnie niezadowolony z zaistniałej sytuacji, gestykulując w stronę Vettela, jak również komentując sprawę przez radio. Sam Vettel także odpuścił, starając się jeszcze zrobić miejsce dla zawodnika Alpine, jednak było już za późno na reakcję.

Po kwalifikacjach sędziowie ocenili całe zajście i zdecydowali się ukarać Vettela cofnięciem go o trzy pola startowe na starcie wyścigu o GP Austrii, przez co do zmagań na Red Bull Ringu przystąpi z 11. pola. Do jego konta ponadto został doliczony 1 punkt karny, a za okres ostatnich 12. miesięcy ma ich sześć. Na karze Vettela skorzystają George Russell z Williamsa, Lance Stroll z Astona Martina oraz Carlos Sainz Jr z Ferrari, którzy ustawią się odpowiednio na 8., 9. i 10. polu startowym.

„Alonso był na swoim szybkim okrążeniu tuż przed końcem Q2. Kiedy dojechał do dwóch ostatnich zakrętów (9 i 10), wciąż była kolejka trzech samochodów przygotowujących się do ostatniego okrążenia kwalifikacyjnego. Vettel był ostatnim kierowcą w tej grupie i przyblokował Alonso, w wyniku czego Alonso musiał przerwać swoje ostatnie okrążenie kwalifikacyjne” – czytamy w decyzji sędziów.

Sędziowie jednocześnie potwierdzili, że Valtteri Bottas oraz Sainz, którzy w momencie incydentu byli ustawieni przed Vettelem i finalnie przystąpili do swojego kółka pomiarowego, nie zostaną ukarani. W oddzielnych decyzjach przeczytać można, że wspomniani kierowcy co prawda jechali wolno w zakrętach 9 i 10, co było niezgodne z notatkami dyrektora wyścigu, jednak w tym przypadku zdecydowano, że z powodu dużej liczby zawodników będących w tej części toru wina nie leży całkowicie po ich stronie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze