Zaprezentowano samochód F1 na sezon 2022

Władze Formuły 1 zaprezentowały swój prototyp samochodu zbudowany w zgodzie z nowymi przepisami technicznymi na sezon 2022 mistrzostw świata.

Nowe samochody mają czerpać więcej docisku aerodynamicznego poprzez podłogę, dzięki czemu górne powierzchnie aerodynamiczne będą prostsze. To spowoduje zmniejszenie turbulencji powietrza tworzących się za samochodem. Mają w tym pomóc również przeprofilowanie tylnego skrzydła, wprowadzenie lotek wokół przednich kół czy zakazanie deflektorów. Według obliczeń, jadący bezpośrednio z tyłu samochód zachowa 86% docisku aerodynamicznego, gdzie obecnie jest to zaledwie 55%.

Zawieszenie również zostało uproszczone, a samochody będą osadzone na 18-calowych kołach. Niższy profil opony sprawi, że będą one mniej podatne na przegrzewanie, wydłużając okno czasowe na przeprowadzenie manewru wyprzedzania.

Ponadto, w celu ograniczenia kosztów i wyrównania szans, wprowadzono szereg ustandaryzowanych komponentów, które muszą pochodzić od jednego dostawcy lub być wykonane zgodnie ze specyfikacją. Po raz pierwszy w samochodach pojawią się także części o otwartym projekcie, które mogą być opracowane przez zespoły samodzielnie pod warunkiem udostępnienia projektu wszystkim pozostałym ekipom.

„Wydaje się to bardzo dawno temu, kiedy FIA oficjalnie przedstawiła przepisy na nową erę sportu” – powiedział dyrektor ds. sportowych Formuły 1 Ross Brawn. „Ze względu na roczne opóźnienie spowodowane pandemią, do startu sezonu 2022 pozostało tylko 170 dni, a wtedy zobaczymy auta F1 nowej generacji na torze”.

„Nowa era jest bardzo ekscytująca. O ile w 2021 mamy pasjonującą walkę, nadal istnieje problem podążania samochodów w bliskiej odległości w trakcie wyścigów. Przepisy na sezon 2022 zajmą się tym problemem i stworzą więcej okazji do ścigania koło w koło. To efekt nowych przepisów aerodynamicznych oraz finansowych, które stworzą warunki do bardziej zbalansowanych mistrzostw i zmniejszenia różnic pomiędzy początkiem i końcem stawki”.

Galeria:
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league