Monza zmieni nazwę zakrętu Parabolica na cześć Michele Alboreto

Włoski automobilklub ogłosili, że słynny ostatni zakręt Parabolica na torze Monza zostanie przemianowany na cześć Michele Alboreto, zaś ceremonia z tym związana będzie miała miejsce tuż przed wrześniowym Grand Prix Włoch Formuły 1.

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Alboreto, pięciokrotnego zwycięzcy wyścigu F1, który zmarł w wieku 44 lat na skutek obrażeń odniesionych w wypadku podczas testów Audi R8 na niemieckim torze Lausitzring w ramach przygotowań do 24h Le Mans. W związku z tym Automobile Club d'Italia podjął jednogłośną decyzję o zmianie nazwy zakrętu Parabolica, który od września będzie znany jako Curva Alboreto.

Ceremonia nadania nazwy na cześć tego kierowcy zostanie przeprowadzona w sobotę przed Grand Prix Włoch. Na niej uczestniczyć będzie jego żona, Nadia, a także inni członkowie rodziny. Udział wezmą również prezes włoskiego automobilklubu, Angelo Sticchi Damiani, jak również obecny CEO Formuły 1, Stefano Domenicali.

Alboreto jest uznawany za jednego z największych włoskich kierowców wyścigowych. W sezonie 1985 Formuły 1 został wicemistrzem, jeżdżąc w zespole Ferrari. Oprócz tego w 1997 roku odniósł zwycięstwo w 24h Le Mans, a także rywalizował między innymi w DTM oraz serii IndyCar. Po swoje przedostatnie podium Alboreto sięgnął na Monzy w 1988 roku, gdzie zajął drugie miejsce, za zespołowym kolegą z Ferrari – Gerhardem Bergerem. Do 2005 roku był ostatnim Włochem, który stanął na podium w swoim domowym wyścigu – wówczas zmienił to Giancarlo Fisichella w Renault, który po dziś dzień utrzymuje ten tytuł.

Parabolica to jeden z najbardziej znanych zakrętów w całym kalendarzu Formuły 1. Długi prawy łuk, pokonywany z dużą szybkością i kończący okrążenie toru Monza, został wybudowany w 1955 roku.

Źródło: monzanet.it

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league