GP Monako przejdzie na zwykły format weekendu wyścigowego

Przyszłoroczne Grand Prix Monako ma zostać rozegrane z wykorzystaniem znacznie częściej wykorzystywanego formatu weekendu wyścigowego, co zakończy charakterystyczny układ harmonogramu, który był używany od wielu dekad.

Dotychczas na ulicach Monte Carlo pierwsze dwa treningi były rozgrywane w czwartek, kwalifikacje w sobotę, a wyścig w niedzielę. Czwartkowe sesje treningowe były długoletnią tradycją, która została zapoczątkowana przy pierwszych edycjach wyścigu, gdy runda zbiegała się ze świętem Wniebowstąpienia.

Od przyszłego sezonu dwa treningi w Monako mają jednak zostać przeniesione na piątek, tak jak to ma miejsce w przypadku pozostałych weekendów wyścigowych. Tego typu decyzja ma dostosować GP Monako do innych rund, a także ułatwić logistykę, ponieważ według plotek runda w Monte Carlo ma zostać rozegrana już tydzień po Grand Prix Hiszpanii.

Jak na razie Hiszpania nie posiada jeszcze umowy na przyszłoroczny wyścig, jednak negocjacje w tej sprawie trwają. Sama runda w tym kraju ma zostać przeniesiona na późniejszy termin majowy w związku z inauguracyjnym Grand Prix Miami w Stanach Zjednoczonych, które również planowane jest na maj. Z kolei Grand Prix Monako ma odbyć się w dniach 27-29 maja.

„Monako będzie składać się z trzech dni” – potwierdził Stefano Domenicali, szef Formuły 1, w rozmowie z CNN. „Zatem będzie piątek, sobota i niedziela zamiast czwartek, przerwa, a następnie sobota i niedziela. To jest zmiana, którą wprowadzimy w przyszłym roku”.

Domenicali ponadto powiedział, że w przyszłym miesiącu podczas spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych (15 października) ma zostać zaprezentowany docelowy kalendarz na przyszły sezon Formuły 1. Z kolei obecne mistrzostwa miały składać się z rekordowych 23. wyścigów, jednak ograniczenia spowodowane pandemią zmniejszyły tę liczbę do 22. rund.

Szef F1 dodał również, że prowadził rozmowy z Kyalami w sprawie możliwego powrotu RPA do Formuły 1 po raz pierwszy od 1993 roku. Włoch stwierdził jednak, że otrzymał również „zapytania w tej sprawie ze strony innych krajów w Afryce. Na tę chwilę muszę zachować to w tajemnicy”.

Źródło: bbc.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league