Verstappen z końca stawki do GP Rosji po wymianie silnika

Max Verstappen wystartuje z końca stawki do niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Rosji po tym, jak Red Bull Racing zdecydował się wymienić jednostkę napędową Hondy w jego bolidzie.

Austriacki zespół liczył się z tym, że na pewnym etapie drugiej połowy sezonu konieczna będzie wymiana silnika, zwłaszcza po uszkodzeniu jednostki napędowej w wypadku z Silverstone po kolizji z Lewisem Hamiltonem. Holender miał już wcześniej karę cofnięcia o trzy pola za spowodowanie kolizji z Hamiltonem podczas Grand Prix Włoch dwa tygodnie temu.

Wcześniej Verstappen i Red Bull sugerowali, że ewentualna decyzja dotycząca wymiany silnika zostanie dokonana po sobotnich kwalifikacjach na torze Soczi. Zespół jednak jeszcze przed rozpoczęciem drugiego treningu poinformował o zamontowaniu zupełnie świeżej jednostki napędowej ze wszystkimi sześcioma nowymi komponentami.

Dla Verstappena oznacza to start z końca stawki również po uwzględnieniu kary za kolizję z Hamiltonem. Jest to szansa dla kierowcy Mercedesa na powrót na pozycję lidera klasyfikacji mistrzostw, który ma obecnie 5 punktów straty, zaś Mercedes ma 18 oczek przewagi nad Red Bullem w zestawieniu konstruktorów.

Jednym z powodów decyzji o wymianie silnika może być fakt, że Mercedes jak dotąd był niepokonany na torze Soczi i wygrywał każdą edycję wyścigu w Rosji od 2014 roku. W ten sposób Red Bull zminimalizuje potencjalne straty, a Verstappen będzie mógł w kolejnych wyścigach korzystać z nowej jednostki napędowej i powrócić do walki o tytuł. Oczekuje się również, że Holender mimo kary będzie w stanie ukończyć wyścig co najmniej w punktowanej dziesiątce.

Verstappen to nie jedyny kierowca z karą cofnięcia. Obok niego w niedzielę na starcie znajdzie się Charles Leclerc po tym, jak Ferrari również podjęło decyzję o wymianie jednostki napędowej w samochodzie Monakijczyka. Sergio Pérez z Red Bulla otrzymał nowy silnik na Zandvoort, zaś Valtteri Bottas z Mercedesa otrzymał nowy motor na Monzy – to oznacza, że z czołowych dwóch zespołów jedynie Hamilton jeszcze nie korzystał z czwartego silnika.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league