Katar dołącza do kalendarza Formuły 1 od sezonu 2021

Tor Losail oficjalnie będzie gospodarzem weekendu Grand Prix Formuły 1 w sezonie 2021. Władze Kataru zawarły natomiast długoterminowe porozumienie na organizację wyścigów F1 przez 10 lat od sezonu 2023.

Tor w Katarze jest znany głównie przez organizację nocnych wyścigów motocyklowych w klasie MotoGP. Sytuacja pandemiczna na świecie spowodowała jednak, że część wyścigów Formuły 1 zostało odwołanych, co pozwoliło obiektowi Losail dołączyć do kalendarza w jedno z wolnych miejsc.

Katarski tor tym samym będzie gospodarzem Grand Prix Formuły 1 już 21 listopada tego roku, ale podpisana umowa gwarantuje organizację wyścigów F1 w tym kraju przez 10 lat począwszy od sezonu 2023: „Katar był zdecydowany pomóc F1 i w trakcie tego procesu wizja dłuższego partnerstwa była omawiana i uzgadniana na 10 lat” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Formułę 1. „Od chęci pomocy F1 w 2021 roku do długoterminowej strategii dzielił nas mały krok, a wizja F1, jako wizytówki Kataru po Mistrzostwach Świata FIFA w 2022 r. była siłą napędową tej długoterminowej umowy”.

Co istotne - nie jest jasne, czy tor Losail będzie gościł jedną z rund F1 w przyszłości, czy może będzie to inny katarski obiekt: „W ramach długoterminowej umowy będą kontynuowane dyskusje dotyczące lokalizacji Grand Prix od sezonu 2023, a dalsze szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie”.

Po oficjalnym podpisaniu umowy Stefano Domenicali wyraził uznanie dla władz Kataru za włożone wysiłki w próbę organizacji Grand Prix Formuły 1: „Jesteśmy bardzo zadowoleni i chcemy powitać Katar w kalendarzu Formuły 1 w tym sezonie i w dłuższej perspektywie od 2023 roku” – powiedział szef F1. „Katarska Federacja Motorowa i Motocyklowa Federacja była niesamowita. Działały z ogromną prędkością, aby wyścig mógł się odbyć w tym sezonie na torze Losail, znanym wielu, jako gospodarz MotoGP”.

„Pokazaliśmy, że możemy nadal się dostosowywać. To świadczy o tym, że jest ogromne zainteresowanie naszym sportem i nadzieja dla wielu lokalizacji na organizację Grand Prix. Ogromny wysiłek wszystkich zespołów, F1 i FIA umożliwił organizację 22 wyścigów, co jest bardzo imponujące w trudnym roku i z czego wszyscy możemy być dumni”.

Prezes Katarskiego Związku Motorowego i Motocyklowej Federacji Abdulrahman Al-Mannai również wyraził zadowolenie z możliwości organizacji wyścigu Formuły 1 w swoim kraju: „To bardzo szczególny dzień dla katarskiego motosportu i ambicji naszego narodu, jako gospodarza ważnych wydarzeń sportowych. Jestem bardzo dumny, że byliśmy w stanie wesprzeć Formułę 1, wkraczając i organizując wyścig w naszym kraju w tak krótkim czasie, jednocześnie zapewniając przełomową, długoterminową umowę z F1”.

„Ta ekscytująca umowa oznacza, że ​​Katar będzie domem zarówno Formuły 1, jak i MotoGP przez następną dekadę, które będą szczytowymi wydarzeniami w światowym sporcie motorowym. Mamy dumną historię sportów motorowych i to jest dla nas kolejny rozdział. Katar będzie doskonałym miejscem dla F1 i nie możemy się doczekać, aby wkrótce powitać wszystkich kierowców, zespoły, media i fanów”.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league