Zmarł Sir Frank Williams, założyciel zespołu Williams

Sir Frank Williams, który założył zespół Williams w Formule 1, zmarł w wieku 79 lat.

W minionym tygodniu Williams został przewieziony do szpitala, w którym zmarł w niedzielny poranek w otoczeniu najbliższej rodziny.

„Zespół Williams Racing jest ogarnięty smutkiem z powodu śmierci naszego założyciela, Sir Franka Williamsa” – powiedział obecny dyrektor generalny Williamsa, Jost Capito. „Sir Frank był legendą i ikoną naszego sportu. Jego odejście oznacza koniec ery naszego zespołu i samej Formuły 1”.

„Był jedyny w swoim rodzaju i był prawdziwym pionierem. Mimo sporych przeciwności losu poprowadził nasz zespół w kierunku zdobycia 16. mistrzowskich tytułów, czyniąc nas jedną z najbardziej utytułowanych stajni w historii tego sportu. Jego wartości, takie jak uczciwość, praca zespołowa oraz silna niezależność i determinacja, pozostają fundamentami naszego zespołu i są jego dziedzictwem – podobnie jak nazwisko rodziny Williams, pod którym z dumą się ścigamy. W tym trudnym czasie nasze myśli są z rodziną Williamsów”.

Obecny zespół Williams w F1 został założony przez Sir Franka Williamsa w 1977 roku, a dwa lata później zajął drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. W następnym sezonie sięgnął już po mistrzostwo z Alanem Jonesem.

Frank Williams piastował rolę szefa zespołu przez prawie 40 lat. W tym czasie jego zespół odniósł łącznie 114 zwycięstw, 313 razy stawał na podium, 128 razy wywalczył pole position, zdobył 9 tytułów mistrza konstruktorów i 7 tytułów mistrza wśród kierowców. W 2012 roku ustąpił z zarządu Williamsa, jednak zachował rolę szefa zespołu. Operacjami stajni kierowała jednak jego córka, Claire Williams.

W ubiegłym roku rodzina Williamsów wycofała się z kierowania zespołem, który został przejęty przez amerykańską firmę inwestycyjną, Dorilton Capital. Nazwa stajni z Grove pozostała jednak niezmieniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league