Ferrari znalazło przyczynę awarii w samochodzie Leclerca

Zespół Scuderia Ferrari ustalił przyczynę wycofania się Charlesa Leclerca z Grand Prix Hiszpanii. Włoska ekipa zaraz po zakończeniu niedzielnej rywalizacji na torze Catalunya wysłała do fabryki w Maranello jednostkę napędową, która odmówiła posłuszeństwa na 27. okrążeniu.

W poniedziałkowy poranek w Maranello zespół Enrico Gualtieriego, który zarządza działem silnikowym Ferrari, rozebrał jednostkę napędową Monakijczyka. Okazało się, że turbosprężarka, jak i MGU-H zostały uszkodzone i nie można ich naprawić. To sprawia, że Leclerc podczas weekendu Grand Prix w Monako będzie musiał skorzystać z nowych części: „Po zbadaniu jednostki napędowej w samochodzie Leclerca odkryliśmy, że turbo i MGU-H są uszkodzone i nie można ich naprawić” – brzmi oświadczenie zespołu. „Jednak po pełnej analizie awarii jesteśmy przekonani, że nie wystąpiła ona z powodu błędu projektowego lub problemu z niezawodnością tych dwóch komponentów, a także jakichkolwiek innych elementów silnika”.

To oznacza, że problem prawdopodobnie jest jednorazowy i wywołany czynnikami zewnętrznymi lub sposobem ich wykorzystania. Niepokojący jest jednak fakt, że jednostka napędowa zamontowana w bolidzie Monakijczyka była bardzo świeża. Grand Prix Hiszpanii było dopiero drugim weekendem wyścigowym, gdzie była używana, a to praktycznie przesądza o tym, że Leclerc będzie musiał w dalszej części sezonu przyjąć kary za nadprogramowe elementy.

W tegorocznym sezonie bez kar można skorzystać z trzech turbosprężarek i trzech MGU-H. Użycie czwartych elementów wiąże się z karą przesunięcia o 10 miejsc, a każdy kolejny o 5 pozycji. Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze elementy Turbo i MGU-H zostały zastąpione po czterech weekendach wyścigowych, a drugie przejechały zaledwie dwa, to wydaje się, że w okolicach połowy sezonu Ferrari będzie musiało zdecydować, na jakim torze przyjęcie kary będzie najmniej bolesne.

Źródło: formulapassion.it

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1