Organizatorzy GP Francji liczą na powrót do kalendarza w systemie rotacyjnym

Organizatorzy wyścigu o Grand Prix Francji przyznali, że runda nie będzie częścią przyszłorocznego kalendarza Formuły 1, jednak mają nadzieję, że powróci w kolejnych sezonach, chociażby w formie rotującej z innym wydarzeniem.

Francja powróciła do harmonogramu mistrzostw świata w 2018 roku i od tamtego czasu kierowcy ścigali się na torze Paul Ricard. Miejsce rundy w kalendarzu stanęło jednak pod znakiem zapytania ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony innych krajów. W tym roku zorganizowano już Grand Prix Miami, a w przyszłym sezonie pojawią się kolejne wyścigi w Las Vegas i Katarze. Ponadto na zaawansowanym etapie są prowadzone rozmowy z RPA.

Szef Formuły 1 Stefano Domenicali wypowiedział się na temat kilku kwestii związanej z harmonogramem. Najpierw odniósł się on do dalszej przyszłości GP Belgii na torze Spa-Francorchamps, którego kontrakt kończy się w tym roku, a następnie potwierdził, że Grand Prix Francji nie będzie częścią przyszłorocznego kalendarza.

„Rozmawiamy z francuską federacją i tamtejszym rządem, ponieważ przyszłość Formuły 1 coraz bardziej wiąże się z promotorami, którzy widzą to jako inwestycję dla kraju i społeczności” – stwierdził Domenicali. „Dyskusje zatem są bardzo otwarte. Jedną z możliwości – nie w przyszłym roku, ale w przyszłości – może być również zastosowanie systemu rotacji, która umożliwiłaby wszystkim stanie się częścią kalendarza, ponieważ uważam, że jest to kwestia szacunku”.

W czwartek przed wyścigiem F1 w Belgii promotor Grand Prix Francji wydał oświadczenie, w którym wyraził zrozumienie dla słów Domenicaliego.

„Grand Prix Francji Formuły 1 przyjmuje do wiadomości ostatnie wypowiedzi szefa Formuły 1, Stefano Domenicaliego, dotyczące nieobecności wyścigu w kalendarzu na sezon 2023” – czytamy. „Po wielkim sukcesie rundy w 2022 roku, GP Francji, Formuła 1 i wszyscy interesariusze kontynuują współpracę nad obecnością tego wydarzenia w harmonogramie w kolejnych latach, a w szczególności nad systemem rotacji. GP Francji chciałoby podziękować swoim klientom, wszystkim ambasadorom GP, Circuit Paul Ricard i wszystkim partnerom, za ich niezawodne wsparcie”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze