Laurent Mekies zastąpi Franza Tosta w roli szefa AlphaTauri

Zespół AlphaTauri ogłosił, że wieloletni szef stajni, Franz Tost, przestanie odgrywać tę rolę wraz z końcem bieżącego sezonu. Jego obowiązki przejmie Laurent Mekies, obecny dyrektor sportowy Ferrari.

Tost znajdował się na czele AlphaTauri od czasu założenia zespołu znanego jeszcze jako Toro Rosso w 2005 roku, jednak teraz potwierdzono, że sezon 2023 będzie jego ostatnim w swojej roli. W przyszłym roku Austriak będzie pełnił funkcję doradczą.

Po odejściu Tosta jego stanowisko obejmie Mekies, choć dokładna rola zmiany na czele zespołu nie jest znana. Mekies poprzednio pracował w Toro Rosso, a jeszcze wcześniej w Minardi, zanim w 2014 roku dołączył do struktur FIA jako dyrektor ds. bezpieczeństwa i zastępca dyrektora wyścigu.

W 2018 roku przeszedł on z kolei do Ferrari, gdzie ostatecznie objął stanowisko dyrektora sportowego, lecz wkrótce wróci do AlphaTauri.

Oprócz tego AlphaTauri poinformowało o zatrudnieniu Petera Bayera, byłego dyrektora FIA, który zostanie nowym CEO. Ma on dołączyć do stajni na późniejszym etapie tegorocznego sezonu.

„Przede wszystkim chciałbym podziękować Dietrichowi Mateschitzowi, który dał mi niesamowitą możliwość bycia szefem zespołu Scuderia Toro Rosso i Scuderia AlphaTauri przez ostatnie 18 lat” – powiedział Tost. „To był prawdziwy przywilej prowadzić zespół przez tak długi okres i wielka przyjemność pracować z tak wieloma zmotywowanymi i wykwalifikowanymi ludźmi, którzy dzielą moją pasję do Formuły 1. W wieku 67 lat nadszedł czas, aby przekazać to stanowisko dzięki nadejściu Petera jako nowego CEO i Laurenta jako szefa zespołu. W nich znaleźliśmy dwóch bardzo profesjonalnych ludzi, którzy wprowadzą zespół na kolejny poziom. Chcę podziękować wszystkim za owocną współpracę”.

Z kolei Mekies dodał: „Przede wszystkim chciałbym wyrazić uznanie dla Franza za wspaniałą pracę, jaką wykonał w ciągu prawie dwóch dekad prowadzenia zespołu z Faenzy. Życzę mu wszystkiego dobrego w przyszłości i wiem, że zarówno Peter, jak i ja, będziemy polegać na jego wkładzie i radach w nadchodzących czasach. Patrząc w przyszłość, jestem zaszczycony, że mogę przyjąć rolę szefa zespołu i wrócić do stajni, w której spędziłem dużą część mojej początkowej kariery. Scuderia AlphaTauri ma wszystkie składniki niezbędne do osiągnięcia większego sukcesu w przyszłości i wraz z Peterem nie mogę się doczekać, aby tak się stało”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej AlphaTauri

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze