O’Sullivan zadebiutuje w oficjalnym treningu F1 w Abu Zabi

Zak O’Sullivan zadebiutuje w oficjalnej sesji Formuły 1 podczas pierwszej sesji treningowej przed Grand Prix Abu Zabi, podczas którego poprowadzi bolid zespołu Williams.

Od sezonu 2022 zespoły są zobowiązane poświęcić dwa piątkowe treningi na jazdę dla kierowcy, który wystartował w co najwyżej dwóch wyścigach. Dodatkowo każdy etatowy zawodnik musi zrezygnować z fotela na ten czas, więc nie jest możliwe, aby jeden kierowca dwukrotnie w ciągu roku musiał przesiedzieć trening w garażu.

Williams w połowie spełnił ten warunek już na starcie tegorocznego sezonu w Bahrajnie, ponieważ wówczas zadebiutował Logan Sargeant. Z kolei na zakończenie sezonu w Abu Zabi szansę otrzyma Zak O'Sullivan, który został tegorocznym wicemistrzem Formuły 3. Brytyjczyk zastąpi Alexa Albona w ostatnim FP1 w tym roku.

„Jestem bardzo podekscytowany udziałem w pierwszym piątkowym treningu w Abu Zabi” – powiedział O'Sullivan, który w tym roku wygrał dwa wyścigi główne i dwa sprinterskie w Formule 3, a na koniec mistrzostw uległ jedynie Gabrielowi Bortoleto. „Nie mogę się doczekać, aż po raz pierwszy usiądę za kierownicą FW45 i zdobędę cenne doświadczenie. Ponadto wracam do bolidu na testy młodych kierowców po sezonie, aby dalej rozwijać się z zespołem. Serdeczne podziękowania dla Williams Racing za tę okazję i za zaufanie, jakie mi okazali, pozwalając prowadzić bolid z sezonu 2023”.

Williams dodatkowo wystawi O'Sullivana w teście młodych kierowców na torze Yas Marina, gdzie podzieli się obowiązkami z innym zawodnikiem Formuły 3, Franco Colapinto, który zajął czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców. Argentyńczyk zadebiutuje również w Formule 2 w Abu Zabi, przed pełnym sezonem startów w przyszłym roku. O’Sullivan oraz Colapinto będą ścigać się odpowiednio w zespołach MP Motorsport i ART Grand Prix.

„Szarża zarówno Zaka, jak i Franco w Formule 3 była imponująca” – stwierdził Sven Smeets, dyrektor sportowy Williams Racing. „Teraz z niecierpliwością oczekujemy na danie im szansy prowadzenia FW45 w Abu Zabi, aby wspomóc ich rozwój jako część ich roli w Williams Racing Driver Academy. Obaj wykazali się dużym poziomem zrozumienia i dojrzałości podczas pracy na symulatorze w Grove. Wiem, że obaj ciężko pracują w przygotowaniach do tego doświadczenia i wykorzystają je w pełni”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Williams Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze