F1 przetestuje automatyczny system sygnalizowania o deszczowych warunkach

W wyniku prac prowadzonych przez specjalistów FIA w ostatnich tygodniach organ zarządzający opracował nowe oprogramowanie, które uruchomi tylne czerwone światła przeciwdeszczowe w odpowiednich warunkach. Rozwiązanie to będzie sprawdzane w ten weekend na torze Yas Marina.

Gdy kontrola wyścigu uzna, że sytuacja na torze pogorszyła się na tyle, aby mówić o warunkach deszczowych, system zapewni automatyczne włączenie świateł w tylnej sekcji samochodu.

Do tej pory kierowcy musieli wykonywać to ręcznie, co tworzyło ryzyko, iż w którymś bolidzie nie zostaną one aktywowane w odpowiedniej chwili. W notatkach dyrektora wyścigu przed zbliżającym się Grand Prix Abu Zabi zespoły zostały poinformowane o krótkim teście po pierwszym piątkowym treningu, aby upewnić się, czy wszystko działa prawidłowo.

Niels Wittich podzielił się większą ilością szczegółów: „Po tym, jak wszystkie samochody przejadą pod flagą w szachownicę, aktywowany zostaną podwójne żółte flagi i komunikat «Low Grip». Po około 20 sekundach «Low Grip» zostanie wyłączony. Kolejne 10 sekund później aktywowany zostanie VSC, który zakończy się po kolejnych 20 sekundach”. To powinno wystarczyć FIA w ocenie zasadności wprowadzenia takiego rozwiązania. Jeżeli zakończy się pomyślnie, zmiany będą mogły zostać wdrożone od przyszłego sezonu.

Test świateł przeciwdeszczowych jest częścią szerszego planu Międzynarodowej Federacji Samochodowej, którego głównym celem jest poprawa widoczności kierowców oraz uatrakcyjnienie widowiska na mokrej nawierzchni. Kierownictwo serii dąży ku zniwelowaniu strugi wody nad pędzącym bolidem w czasie jazdy w deszczowych warunkach.

W lipcu tego roku na torze Silverstone FIA przetestowała osłony na koła, mające na celu zmniejszenie tego efektu, ale prototyp nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Wiceprezes federacji ds. sportu Robert Reid przyznał, że „w tej chwili nie ma konkretnego rozwiązania” oraz „był to jedynie pierwszy krok w kierunku ostatecznych zmian”.

Źródło: motorsport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze