Pérez cofnięty o trzy pola na starcie GP Australii

Sergio Pérez został ukarany przesunięciem o trzy pola na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Australii za przyblokowanie Nico Hülkenberga podczas kwalifikacji.

W trakcie pierwszego segmentu czasówki na torze Albert Park Pérez jechał wolno w ostatnim sektorze na dojeździe do przedostatniego zakrętu. Za nim jechał Hülkenberg, który znajdował się na okrążeniu pomiarowym. Pérez nie ustąpił w porę Niemcowi między innymi z powodu zbyt późnego otrzymania komunikatu ze strony jego inżyniera wyścigowego, a w efekcie przeszkodził kierowcy Haasa, który odpadł w Q1.

„Hülkenberg był na szybkim okrążeniu, gdy dojeżdżał do zakrętu 13” – czytamy w decyzji sędziów. „Pérez, który był na okrążeniu wyjazdowym, znajdował się na wierzchołku zakrętu i Hülkenberg musiał wyjechać poza linię wyścigową, aby go ominąć”.

„Hülkenberg został zmuszony do wcześniejszego zdjęcia nogi z gazu i wcześniejszego hamowania w tym zakręcie. Przeglądając nagranie audio z samochodu Péreza, sędziowie zauważyli, że zespół był skupiony na samochodzie przed Pérezem, który właśnie zwolnił, i nie dał Perezowi ostrzeżenia, że Hülkenberg jest za nim, aż na sekundę przed pojawieniem się [kierowcy Haasa], znacznie za późno, aby uniknąć przyblokowania Hülkenberga”.

„Chociaż sędziowie rozumieją dynamiczną sytuację, w jakiej znalazł się zespół i kierowca podczas sesji Q1, która została opisana podczas przesłuchania, sędziowie stwierdzają, że Pérez «niepotrzebnie przeszkodził» Hülkenbergowi i wydają decyzję o przesunięciu go o trzy pola startowe, zgodnie z poprzednimi tego typu incydentami”.

Na karze Péreza, który uzyskał trzeci czas i spadł na szóstą pozycję, skorzystają Lando Norris, który teraz wystartuje z trzeciego pola. Charles Leclerc ustawi się na czwartej pozycji, a czołową piątkę przed zgaśnięciem czerwonych świateł w niedzielę uzupełni ulubieniec australijskiej publiczności, Oscar Piastri.

Wyścig o Grand Prix Australii startuje w niedzielę o godzinie 5:00 rano czasu polskiego.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze