Piastri traci pierwszy rząd na starcie wyścigu F1 na Imoli po karze cofnięcia

Oscar Piastri stracił swój pierwszy rząd na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Emilii-Romanii po otrzymaniu kary cofnięcia o trzy pola za przyblokowanie Kevina Magnussena w kwalifikacjach na torze Imola.

Kierowca McLarena w Q3 wywalczył prowizoryczny pierwszy rząd po uzyskaniu drugiego czasu w czasówce, w której pole position wywalczył Max Verstappen. Holender był szybszy od Piastriego o 0,074 sekundy.

Z kolei wcześniej, jeszcze podczas Q1, jadący na szybkim okrążeniu Magnussen napotkał Piastriego w drugim zakręcie. Sam Piastri akurat znajdował się z kolei na kółku zjazdowym i jechał wolniejszym tempem. Spowodowało to, że kierowca Haasa musiał anulować swoją próbę, a ostatecznie odpadł z dalszej części kwalifikacji.

Po czasówce Piastri i przedstawiciele McLarena musieli udać się do sędziów w celu omówienia incydentu. Australijczyk ostatecznie otrzymał karę cofnięcia na starcie GP Emilii-Romanii o trzy pola za przyblokowanie Magnussena.

Sędziowie ponadto ustalili, że Piastri nie otrzymał żadnego ostrzeżenia przez radio o szybko zbliżającym się Magnussenie, przez co nie był w stanie zapobiec incydentowi.

„Sędziowie przesłuchali Piastriego, Magnussena oraz przedstawicieli zespołu. Przejrzeli dane z systemu pozycjonowania oraz wideo. Zespół dostarczył telemetrię, radio materiały wideo z bolidu” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

„Sędziowie przyjęli wyjaśnienie Piastriego, że ze względu na układ toru w tym miejscu, nie mógł zobaczyć Magnussena, dopóki nie było za późno, po czym próbował przyspieszyć, aby jak najszybciej oddalić się od kierowcy. Magnussen przyznał, że kierowcom trudno było dostrzec samochody z tyłu w wielu częściach toru, w tym tutaj. Jednak sędziowie sprawdził radio zespołowe i zespół Piastriego nie ostrzegł go o znacznie szybciej zbliżającym się samochodzie, dopóki Magnussen nie był zbyt blisko, aby Piastri mógł zrobić cokolwiek, aby bezpiecznie uniknąć tej sytuacji”.

„W rzeczywistości różnica prędkości miała wynieść około 140 km/h, a Magnussen był w tym czasie tylko około 40-50 metrów za nim, co oznaczało, że Piastri znajdował się w środku szykany, gdy Magnussen dogonił go. Co więcej, było jasne, że Magnussen był na szybkim okrążeniu od wyjścia z zakrętu 19”.

Kara ta oznacza, że Australijczyk rozpocznie jutrzejszy wyścig na piątym miejscu, za kolegą z zespołu Lando Norrisem i kierowcami Ferrari – Charlesem Leclerkiem i Carlosem Sainzem Jr. Z kolei Norris awansuje do pierwszego rzędu obok Verstappena, a para Ferrari uplasują się w drugiej linii.

Początek wyścigu F1 na Imoli w niedzielę o godzinie 15:00.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze