Renault po raz pierwszy od niemal dekady notuje zysk

Renault po raz pierwszy od niemal dekady notuje zysk Renault Sport

Ostatni raport finansowy Renault ujawnił, że ekipa z Enstone odnotowała zysk po raz pierwszy od prawie dziesięciu lat.

Renault powróciło do F1 w sezonie 2016, wykupując Lotusa, który miał ogromne problemy finansowe. Dzięki nawiązaniu współpracy z BP, przychody francuskiej stajni wzrosły o prawie 14 punktów procentowych do ponad 136 milionów funtów w ubiegłym roku, co przyczyniło się do osiągnięcia zysku na poziomie 1,1 miliona funtów po stracie 3,3 miliona funtów w 2016 roku.

„Wyniki finansowe poprawiły się po raz drugi z rzędu od czasu przejęcia zespołu przez Renault pod koniec 2015 roku, a dodatkowo po raz pierwszy od 2009 roku po odprowadzeniu podatku widoczny jest zysk” – powiedział dyrektor zarządzający Renault Cyril Abiteboul.

Generalnie jednak zespoły F1 rzadko mogą mówić o zysku na podstawie tego typu wyników – co jest widocznie zwłaszcza wśród producentów. Większość wydatków przeznaczanych jest na rozwój dzięki finansowaniu przez spółkę dominującą, która liczy na ekspozycję swojej marki po osiągnięciu sukcesu. Renault jednak nie sięgnęło po znaczące rezultaty w ostatnich latach, zdobywając ostatnio tytuł w 2006 roku.

Jak informuje Daily Teelgraph, Renault w 2017 roku zwiększyło liczbę pracowników o 95 osób i wynosiła ona 606 inżynierów, jak również odnotowano wzrost wydatków o 10,5% do 133,7 miliona funtów.

Renault obecnie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów, mając nad piątym Haasem 21 punktów przewagi.

Źródło: pitpass.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka