Verstappen najszybszy w pierwszym treningu na Silverstone

Max Verstappen okazał się najszybszy w pierwszym treningu przed Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Holender wyprzedził Lando Norrisa i Lewisa Hamiltona

Pierwszy trening na legendarnym obiekcie miał nieco inny charakter, niż zwykle ze względu na zmieniony format weekendu Grand Prix. Już podczas pierwszych minut kierowcy musieli przygotować się do kwalifikacji, które zostaną rozegrane w piątkowy wieczór.

Zgodnie z oczekiwaniami większość kierowców zaczęła od samego początku kręcić mierzone okążenia. W tłoku pełnej stawki na torze Silverstone pierwsze reprezentatywne okrążenia pokonali kierowcy Mercedesa z Hamiltonem na czele, Red Bulla, Alpine i Alpha Tauri. Co ciekawe reszta zespołów wyraźnie odbiegała tempem od wymienionych ekip, co mogło świadczyć o odmiennej strategii na ten trening, skupiając się na pośrednim tempie.  Popularnym wyborem opon wśród całej stawki były pośrednie i twarde mieszanki.

Po niespełna 20. minutach na czoło stawki wysunęli się kierowcy Red Bulla. Najpierw Pérez pobił czas Bottasa o pół sekundy, który od początku szukał swoich limitów, a chwilę później Verstappen o blisko 0,7 sek. przeskoczył Meksykanina.

Zaledwie kilka minut później Holender zgłosił brak mocy w dwóch ostatnich zakrętach toru i został poproszony o zmianę ustawień silnika. Zmiana okazała się słuszna. Na kolejnym okrążeniu kierowca Red Bulla poprawił swój czas o kolejne 0,4 sek.

Po upływie połowy sesji kierowcy zaczęli podkręcać tempo. Pierwszym zespołem, który postanowił sprawdzić miękkie opony był Haas. Świeże opony C3 pozwoliły Schumacherowi i Mazepinowi wmieszać się w środek stawki.

Tempo podkręcili również zawodnicy Ferrari na pośredniej mieszance. Na trzecie miejsce awansował Leclerc, a Sainz na piąte. Między dwójką kierowców ekipy z Maranello wpasował Sebastian Vettel.

Na dwadzieścia minut przed końcem sesji Verstappen i Pérez wyjechali na miękkich oponach. Bez zaskoczenia - Holender poprawił się o kolejne 0,7 sek., natomiast Meksykanin finalnie zanotował stratę sięgającą 1,1 sek.

Duet Mercedesa na miękkiej mieszance nie potrafił odpowiedzieć na czasy Verstappena. Lewis Hamilton do czasu lidera stracił 0,7 sek, natomiast Bottas 1,1 sek. Na uwagę zasługuje Lando Norris, którego czas był gorszy jedynie od lidera Red Bulla, ale na oponach pośrednich!

Niezłe tempo kwalifikacyjne zaprezentowali kierowcy Ferrari. Leclerc na oponach C3 przesunął się na czwarte miejsce, a Sainz szóste.

Końcówka treningu nie przyniosła większych zmian. Następna sesja zostanie rozegrana już w nowym formacie. O godzinie 19:00 kierowcy powalczą w kwalifikacjach o ustawienie na starcie do sobotniego sprintu.

PNrKierowcaZespół Rezultat
14
Maximilian Götz
Mercedes-AMG Team HRT1:36,590
25
Vincent Abril
Mercedes-AMG Team HRT+ 0,169
39

Kelvin van der Linde
Mike Rockenfeller
Abt Sportsline+ 0,277
430
Liam Lawson
Red Bull AF Corse+ 0,307
551
Nico Müller
Team Rosberg+ 0,355
623
Alexander Albon
AlphaTauri AF Corse+ 0,501
711
Marco Wittmann
Walkenhorst Motorsport+ 0,670
816

Sheldon van der Linde
Timo Glock
Rowe Racing+ 0,674
918
Gary Paffett
Mercedes-AMG Team Mücke+ 0,701
102

Fabian Schiller
Arjun Maini
Mercedes-AMG Team GetSpeed+ 0,759
118
Daniel Juncadella
Mercedes-AMG GruppeM Racing+ 1,147
1257
Philip Ellis
Mercedes-AMG Team Winward+ 1,285
1322
Lucas Auer
Mercedes-AMG Team Winward+ 1,537
1499
Sophia Flörsch
Abt Sportsline+ 1,804
1512
Dev Gore
Team Rosberg+ 2,241

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league