Szef zespołu Renault Cyril Abiteboul potwierdził, że francuska ekipa nie bierze pod uwagę wycofania się z F1 w najbliższej przyszłości.

Po ogłoszeniu przez zespół McLarena decyzji o nieprzedłużeniu umowy z Renault na dostarczanie jednostek napędowych i związaniu się w tej kwestii z Mercedesem od sezonu 2021, pojawiły się spekulacje na temat dalszej przyszłości ekipy z Enstone. W padoku sugerowano, że Renault może nie być zainteresowane pozostaniem po sezonie 2020 w F1 w przypadku, kiedy nie posiada choćby jednego partnera, któremu mogłoby dostarczać swoje silniki.

Spekulacje szybko rozwiał Cyril Abiteboul, który zapewnia, że jego zespół nie ma w planach wycofania się z Formuły 1: „Mamy wiarę w to, nad czym będziemy się skupiać w przyszłych latach w F1 wkraczając w nową erę tego sportu” – powiedział w wywiadzie dla SkySports szef Renault.

Abiteboul przyznał jednak, że rezygnacja McLarena z ich silników nie jest najszczęśliwszą informacją: „Nie jest to najlepsza wiadomość dla nas i trochę tego szkoda, ale nie będzie miało to bardzo wielkiego wpływu na nasz program rozwoju, jeśli w ogóle będzie miało”.

„Chcemy pewnego dnia pokonać wszystkich. Kiedy wygrywaliśmy mistrzostwa świata w sezonach 2005 i 2006 nie zaopatrywaliśmy nikogo w nasze silniki. Akceptujemy to, że mamy stosunkowo ograniczone zasoby, ale może lepiej będzie skoncentrować się na sobie i nie rozpraszać się zbytnio”.

„Patrząc na nowe przepisy, nową aerodynamikę oraz wysiłki, które są podejmowane w kierunku standaryzacji niektórych elementów, uważamy, że dwoma głównymi wyróżnikami [od sezonu 2021] będą silnik oraz jego integracja z całością samochodu. Pod tym względem lepiej będzie skupić się wyłącznie na sobie i rozwijać się samodzielnie. W to właśnie wierzymy”.

„Absolutnie nie mamy planu wyjścia [z F1]. Zbliża się sezon 2021 i jak wszyscy wiemy, zbliża się też koniec wcześniejszego porozumienia [Concorde], będziemy dyskutować [nad przyszłością]. Oczywiście musimy monitorować rozwój sytuacji, ale wszystko wskazuje na to, że Formuła 1 będzie lepsza od sezonu 2021. Skoro jesteśmy tutaj dzisiaj, to nie ma powodu, dla którego nie byłoby nas także w sezonie 2021”.

Źródło: skysports.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race