Bottas: Uwielbiam kwalifikacje na Silverstone

Valtteri Bottas powiedział, że cieszy się z wywalczenia drugiego w tym sezonie pole position, a także potwierdził, że w czasówce pośrednie opony potrafiły być momentami szybsze od miękkich i stąd dość niecodzienna strategia Mercedesa w ostatnim segmencie czasówki.

Bottas w kwalifikacjach do Grand Prix 70-lecia na Silverstone pokonał zespołowego kolegę z Mercedesa Lewisa Hamiltona różnicą zaledwie 0,063 sekundy. Na drugi weekend w Wielkiej Brytanii Pirelli udostępniło alokację ogumienia o 1 stopień bardziej miękką niż tydzień temu. Podczas treningów widać było, że miękka mieszanka zużywa się bardzo szybko – na tyle, że już w trzecim sektorze pierwszego pomiarowego okrążenia widać było jej zużycie. Między innymi z tego względu obaj kierowcy niemieckiego zespołu swoje okrążenia przejechali na pośrednich oponach.

Jak przyznał Bottas, kolejnym powodem tej decyzji był fakt, że pośrednie ogumienie oferowało również większą wydajność na przestrzeni jednego okrążenia w porównaniu z miękkim odpowiednikiem.

„Bardzo dobrze jest być na pole position. Uwielbiam kwalifikacje, szczególnie tu na Silverstone. Już podczas treningów było wiadomo, że pośrednie opony mogą być nawet szybsze od miękkich, więc dlatego w Q2, kiedy wypróbowaliśmy obie mieszanki, wiedziałem, że nadal będą spore szanse do poprawy na drugim przejeździe. Pierwsza próba była OK, ale wiedziałem, że trochę zabrakło i mogłem znaleźć coś więcej. Nie było kluczowego miejsca, chodziło tylko o przejechanie czystego okrążenia i złożenie sektorów w całość. Bez wątpienia to było dobre okrążenie” – powiedział Bottas.

Fin dodał również, że wyścig na jeden pit stop raczej nie jest realny z powodu zmiany w stopniu miękkości ogumienia w porównaniu z ubiegłą niedzielą. Oczekuje jednak zwycięstwa po starcie z pole position.

„Szczerze mówiąc myślę, że jeden postój w boksach będzie trudny w realizacji z powodu alokacji opon, jaką mamy na ten weekend. Myślę, że pod względem strategii sprawy potoczą się nieco inaczej niż w zeszły weekend. Jestem pewien, że stratedzy przyjrzą się wszystkim opcjom i oczywiście będę oczekiwał jutro zwycięstwa, kiedy startujesz do wyścigu z pole position”.

Bottas wywalczył dzisiaj 13. pole position w Formule 1. Jeśli jutro wygra, będzie to jego 9. triumf w karierze.  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league