Verstappen: Sprzeczka z inżynierem pobudziła mnie do szybkiego przejazdu w Q3

Max Verstappen uważa, że zdenerwowanie jego inżyniera wyścigowego z powodu zastosowanej taktyki w końcówce drugiej części kwalifikacji do GP Styrii pobudziło go i pomogło uzyskać czas dający pole position już podczas pierwszego przejazdu w Q3.

W Q3 Verstappen uzyskał dwa okrążenia, które wystarczyły, aby dać mu pierwsze pole startowe do dzisiejszego wyścigu na Red Bull Ringu. Ostatecznie jednak to pierwsze z nich – 1:03,841 – było lepsze, zaś w tabeli z czasami pokonał Valtteriego Bottasa z Mercedesa różnicą 0,194 sek. Fin wystartuje jednak dopiero z piątego pola z powodu nałożonej kary za obrócenie się w alei serwisowej w drugim treningu.

Po kwalifikacjach Verstappen przyznał, że doszło do małej sprzeczki między nim a inżynierem wyścigowym, Gianpiero Lambiasem, w sprawie porzucenia okrążenia próbnego w końcówce Q2, jednak to sprawiło, że doznał pobudzenia i już podczas pierwszego przejazdu w Q3 był w stanie zapewnić sobie pole position do GP Styrii.

„Myślę, że mój inżynier faktycznie mnie pobudził [do Q3]” – powiedział Verstappen. „Był zdenerwowany, że nie wykonałem okrążenia próbnego na miękkich oponach [w Q2], więc, kiedy zjeżdżałem do alei serwisowej, powiedział przez zespołowe radio: Wiem, że zostałeś spowolniony w zakręcie 1, ale powinieneś był naciskać na tym okrążeniu, aby zobaczyć, jak zachowują się opony. Nie odpowiedziałem, ale myślę, że potajemnie w środku pobudziło mnie to do nieco większego naciskania podczas pierwszego przejazdu w Q3”.

Kierowca Red Bulla wywalczył w ten sposób dwa pole position z rzędu, co jest pierwszym takim osiągnieciem zespołu od 2013 roku i czasów dominacji Sebastiana Vettela. Verstappen w żartobliwy sposób odniósł się do komentarzy sugerujących, że obecna forma stajni z Milton Keynes wynika wyłącznie z wprowadzonych ostatnio przez Hondę poprawek do jednostki napędowej.

„Następnym razem przyniosę wydruk różnic tylnego skrzydła, z którym jeździmy, a potem przekażę go każdemu dziennikarzowi. Dostaję te pytania teraz [przez] dwa lub trzy tygodnie, kiedy jesteśmy naprawdę szybcy na prostych. Owszem, jesteśmy, ale proszę spojrzeć na nasze tylne skrzydło. Na pewno Honda wykonała świetną robotę w porównaniu do zeszłego roku, ale od czasu ich pierwszego silnika do obecnego, który mamy teraz w samochodzie, chodziło głównie o poprawę niezawodności i brak wyraźnej przewagi w mocy. Więc następnym razem uruchomię moją drukarkę i przekażę kilka zdjęć”.

Źródło: formula1.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league