Grosjean: Verstappen bardziej zasłużył na tytuł

Były kierowca Formuły 1 Romain Grosjean przyznał, że był bardzo podekscytowany oglądając finał sezonu w Abu Zabi. Francuz uważa, że dyrektor wyścigu Michael Masi postąpił właściwie, wznawiając rywalizację na jedno ostatnie okrążenie.

„Można na to spojrzeć z kilku stron” – powiedział kierowca Andretti Autosport w IndyCar. „Byłoby bardzo dziwne nie przepuścić tych samochodów i żeby przed ostatnim okrążeniem walki o mistrzostwo świata Lewis [Hamilton] był pierwszy, a Max [Verstappen] cztery samochody z tyłu. Z drugiej strony, to nie była dobra decyzja dla Lewisa. Z punktu widzenia fana przed telewizorem, kibica czy sportu, myślę, że Michael Masi podjął właściwą decyzję”.

Końcówka wyścigu w Abu Zabi wzbudziła kontrowersje, bowiem dyrektor wyścigu znacząco skrócił opisaną w regulaminie procedurę kończenia okresu samochodu bezpieczeństwa, aby uniknąć zakończenia sezonu pod żółtymi flagami: „Nie sądzę, że fajnie byłoby kończyć mistrzostwa za samochodem bezpieczeństwa, tak samo nie byłoby fajnie kończyć je, gdy pierwszy i drugi kierowca mieli kilka samochodów między sobą”.

„To było ekscytujące, moje serce biło jak szalone. Myślę, że walka obu kierowców o mistrzostwo na dystansie jednego okrążenia, to było coś wspaniałego”.

FIA przyznała, że kontrowersyjne decyzje w końcówce wyścigu wpłynęły negatywnie na wizerunek Formuły 1 i rozpoczęła dogłębną analizę sytuacji. Grosjean uważa jednak, że nie należy traktować wyścigu w Abu Zabi jako jedynego decydującego momentu mistrzostw: „Panuje błędne przeświadczenie, że mistrzostwa trwały jedno okrążenie. To były 22 wyścigi i jeśli spojrzeć na cały sezon, Max miał przebitą oponę w Baku, Valtteri Bottas wjechał w niego na Węgrzech, no i było Silverstone”.

„Koniec końców, jeśli spojrzymy na to, ile punktów stracił Verstappen – niekoniecznie ze swojej winy – to bardziej zasłużył na tytuł. W Abu Zabi Lewis zasługiwał bardziej na zwycięstwo i miał pecha z ostatnim okrążeniem. Jako fan wyścigów, byłem jednak zachwycony tym ostatnim okrążeniem i oglądanie tego było bardzo ekscytujące”.

Choć Grosjean zakończył swoją przygodę z Formułą 1, wciąż czeka na niego ostatni test za kierownicą samochodu Mercedesa-AMG. Francuz zapewnił, że pomimo opóźnień i innych trudności, obie strony nadal dążą do tego, by doszedł on do skutku. Nie nastąpi on jednak – jak początkowo planowano – podczas weekendu Grand Prix Francji, bowiem IndyCar będzie się ścigać wtedy w Iowa.

Źródło: crash.net

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1