Allison: Jeden-dwa zespoły mogą poważnie się pomylić konstruując auta na 2022

Dyrektor techniczny fabrycznego zespołu Mercedesa-AMG w Formule 1 James Allison uważa, że niektóre zespoły mogły obrać niewłaściwą koncepcję przy projektowaniu swoich samochodów na sezon 2022. Brytyjczyk twierdzi również, że zmiana przepisów stanowi szansę dla jego ekipy, aby udowodnić, że lata dominacji nie były jedynie kwestią szczęścia.

„Zapominamy jak ogromna jest skala zmian regulaminowych na sezon 2022” – powiedział Allison. „Pracuję w sporcie od 30 lat i nigdy nie widziałem niczego porównywalnego. Regulamin jest nie tylko ogromny – mniej więcej dwa razy tak długi, co poprzedni – ale też niemal zupełnie różni się od dotychczasowego. To oznacza, że musieliśmy obmyślić cały samochód na nowo”.

Brytyjczyk sądzi, że zmiany regulaminowe mogą być największe w historii F1: „Wszystko jest zupełnie nowe – nie tylko części, ale cała filozofia, pakiet aerodynamiczny, hamulce, koła, opony, a nawet silnik: choć nie został on tak dotknięty przez regulamin, nadal musi zostać przystosowany do tego, by zamrozić jego rozwój na trzy lata”.

Allison uważa, że zaczynając od czystej kartki, niektóre zespoły mogą zabłądzić w ślepą uliczkę: „Mogę sobie wyobrazić, w związku z tym, że samochody będą zupełnie nowe i tak różne od poprzednich, że jeden czy dwa zespoły popełnią poważne błędy i czeka ich bardzo bolesny sezon”.

„Podejrzewam, że każdy będzie zaskoczony jakimiś rozwiązaniami, na które sam nie wpadł. Wtedy będziemy starać się wprowadzić to u nas jak najszybciej, aby wybrnąć z pozycji, w jakiej znajdowaliśmy się na początku sezonu. A jeśli będziemy mieli na tyle szczęścia, by być na czele stawki, aby zatrzymać atakujących za nami. Będzie panować spory pośpiech i na pewno przez cały sezon nie będziemy mogli spać spokojnie”.

Mistrzowski zespół Mercedesa-AMG może sam paść ofiarą regulaminowej pułapki, lecz równie dobrze może podkreślić swoje dotychczasowe osiągnięcia: „Uwielbiamy zmiany przepisów. Widzimy w tym okazję do pokazania, że przez ostatnie lata nie mieliśmy jedynie szczęścia i jedynie natknęliśmy się na właściwą formułę w erze hybrydowej i zawdzięczamy naszą dominację w ostatnich latach sile wyższej”.

„Każda zmiana przepisów to dla nas okazja, abyśmy się z nimi zmierzyli i przekonali się, czy nadal zasługujemy na bycie konkurencyjnym, czy możemy znów pokazać, że zrozumieliśmy fizykę samochodu wyścigowego i przenieśliśmy to na projekt, następnie koncept, a w końcu samochód, który będzie spisywać się na torze i pozwoli nam być znowu konkurencyjnym”.

Mercedes-AMG zaprezentuje swój samochód na sezon 2022 18 lutego.

Źródło: mercedesamgf1.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1