Tost wskazał moment, w którym odkrył talent Verstappena

Franz Tost wrócił wspomnieniami do przeszłości i do momentu, kiedy zdawał sobie sprawę, że Max Verstappen jest materiałem na wielkiego kierowcę Formuły 1.

Po minionym sezonie Tost zakończył swoją karierę w Formule 1, która trwała 18 lat. W tym czasie Austriak wprowadził do sportu między innymi przyszłych mistrzów, Sebastiana Vettela oraz Verstappena, którzy wygrywali odpowiednio cztery i trzy tytuły. Dodatkowo Verstappen w ubiegłym roku pobił wiele rekordów.

Holender swoją pierwszą szansę na występ w oficjalnym treningu F1 otrzymał w wieku zaledwie 17 lat i trzech dni, kiedy to w piątkowej sesji przed GP Japonii 2014 znalazł się za kierownicą Toro Rosso. Tost stwierdził, że taki pomysł był w tamtym czasie «szalony», jednak dostrzegł, że Verstappen może znaleźć się wśród wielkich.

„Pamiętam Maxa na torze Norisring [w Niemczech] w wieku 16 lat. Było mokro, a on był o półtora do dwóch sekund szybszy niż ktokolwiek inny. Powiedziałem, że wszyscy inni kierowcy powinni oddać swoje licencje, jedynym kierowcą na tym polu jest Max Verstappen” – powiedział Tost dla BBC Sport.

„W czasie jego pierwszego testu byłem naprawdę pod wrażeniem, jak szybko dostosował się do prędkości i hamulców... normalnie kierowcy potrzebują 100-150 km, aby przyzwyczaić się do ogromnej mocy, jaką samochód F1 ma podczas przyspieszania i hamowania. [Max] z kolei już od pierwszego okrążenia był zaznajomiony ze wszystkim. Zdecydowaliśmy, że pojedzie w pierwszym treningu na Suzuce [podczas GP Japonii w 2014 roku], a dziennikarze powiedzieli: «Jesteś zupełnie szalony... Suzuka to jeden z najbardziej niebezpiecznych torów; jak można go wystawić w FP1? Musi być przygotowany».

„Ja natomiast odparłem: «Nie gadajcie tyle, porozmawiajmy za pięć lat. Wtedy zobaczymy, kto miał rację - ty czy ja?». Nie minęło nawet pięć lat, a już rok później [był w F1]”.

Verstappen został etatowym kierowcą Toro Rosso w 2015 roku, a rok później w swoim debiutanckim wyścigu dla Red Bulla wygrał GP Hiszpanii i stał się najmłodszym zwycięzcą w Formule 1.

„To samo było z Vettelem – obaj mieli podobne podejście, podobną postawę. Praca z tymi kierowcami była fantastyczna.... [Daniel] Ricciardo, [Carlos] Sainz i [Pierre] Gasly – wszyscy to wysokiej klasy kierowcy z ogromnym potencjałem”.

Źródło: bbc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze