Szafnauer zarzuca rywalom złamanie umowy dżentelmeńskiej

Były szef zespołu Formuły 1 Alpine Otmar Szafnauer stwierdził, że rywale zespołu złamali nieformalne porozumienie umożliwiające dostawcy silników Renault zmniejszenie różnic w osiągach.

Ubiegły sezon skończył się dla zespołu z Estone niesatysfakcjonująco. Alpine zdobyło 120 punktów i tym samym uplasowało się na 6. miejscu w klasyfikacji konstruktorów, przegrywając z Astonem Martinem o ponad dwukrotnie tyle, ile udało im się zdobyć przez kilka miesięcy zmagań. Laurent Rossi, z którym zespół rozpoczynał sezon, stwierdził, że ich silnik mieści się w „granicach dziesiątej sekundy za najlepszymi”, co oficjalnie zostało sprawdzone przez FIA.

Jak się okazało, silnik Renault pozostawał w tyle o szacowane 20-33 konie mechaniczne, czym ukazał zauważalną różnicę wydajności w porównaniu do rywali. W oświadczeniu wydanym przez FIA zostało podkreślone, że Komisja F1 omówiła sposoby na naprawienie tej dysproporcji: „Producenci jednostek napędowych reprezentowani na komisji zgodzili się powierzyć Komitetowi Doradczemu ds. Jednostek Napędowych mandat do rozważenia tego tematu i przedstawienia propozycji Komisji”.

Alpine podobno wyszło z własnymi pomysłami na poprawienie tej sytuacji, jednak jak podaje Motorsport.com, miały one zostać odrzucone zarówno przez FIA jak i pozostałe zespoły. Szafnauer zaznacza, że rywale Alpine uniemożliwili Renault nadrobienie straty i twierdzi, że zespół będzie ograniczony przez tę różnicę wydajności przez pozostałe lata obecnych przepisów.

„FIA posiada wszystkie dane i myślę, że umieściła je w porządku obrad podczas mojego ostatniego spotkania Komisji Formuły 1” – wyjaśnił w wywiadzie dla Petera Windsora. „Kiedy przepisy dotyczące silników były takie, że musieliśmy zamrozić rozwój, aby Red Bull mógł używać silnika Hondy, który nie był rozwijany, nie byłem obecny, ale było pewne nieformalne porozumienie, które mówiło, że jeśli moc wszystkich producentów będzie różniła się o jeden procent, to zaczniemy myśleć, co zrobić, aby wszystkich ze sobą wyrównać”.

„Sama FIA powiedziała: «[Renault jest] poza przewidzianymi ramami mocy, więc musimy zacząć rozmawiać o tym, co powinniśmy zrobić, aby doprowadzić ich jednostkę napędową z powrotem na równi z pozostałymi». Miałem jedno spotkanie, na którym ostro walczyłem w imieniu Renault, aby inni producenci silników zrobili dokładnie to, co obiecali, gdy wprowadzono zamrożenie silnika. Ale umowa oparta na honorze w Formule 1 jest czasami wartościowa, a czasami nie. Myślę, że ta dysproporcja – tylko dlatego, że teraz jest bardzo trudno to zmienić – będzie utrzymywać się prawdopodobnie do 2026 roku, czyli jeszcze dwa lata”.

Szafnauer, który opuścił Alpine w lipcu uważa, że będzie «niemożliwe» dla anglo-francuskiej ekipy stać się liderem z ograniczeniem obecnej jednostki napędowej.

W 2026 roku Formuła 1 wprowadzi nowe przepisy dotyczące silników, a jednostki napędowe będą skupiać się na podziale 50/50 pomiędzy silnikiem spalinowym a energią elektryczną. Tymczasowy szef zespołu Alpine Bruno Famin potwierdził tę informację.

Źródło: motorsportweek.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze