Dziesięć lat Audi Sport customer racing

Audi Sport customer racing świętuje swoje dziesięciolecie. Pierwsza generacja Audi R8 LMS została zaprezentowana w roku 2008, a już w następnym sezonie klienci Audi Sport, którzy zdecydowali się na zakup tego auta kategorii GT3 zdobyli trzy tytuły mistrzowskie.

Do dziś, liczba takich sukcesów wzrosła do 52 na całym świecie, a dodatkowo samochody marki Audi wygrywały też w innych kategoriach oraz w 12-, 24-, a nawet w 25-godzinnych wyścigach długodystansowych. Jak dotąd, Audi Sport customer racing zbudowało 531 wyścigowych samochodów dla klientów z różnych zakątków globu.

„Audi Sport customer racing doświadcza dziś największej ofensywy modelowej w swej historii” – mówi Michael-Julius Renz, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. „W roku 2018 po raz piąty walczyliśmy w jednym z najważniejszych na świecie wyścigów długodystansowych – 24 godziny na Nürburgring. Wyścig odbył się właśnie pod hasłem naszego jubileuszu, który świętowaliśmy z naszymi klientami, kibicami i przyjaciółmi marki”.

Do wyścigu na Nürburgring, w trzech klasach zgłoszono 33 wyścigowe auta obecnej gamy modelowej oferowanej przez Audi Sport. O wygraną w klasyfikacji generalnej walczyły Audi R8 LMS w wersji GT3, natomiast o zwycięstwa w swoich klasach Audi R8 LMS GT4 i Audi RS 3 LMS. W tym samym czasie w ramach Pucharu Audi Sport R8 LMS, na starcie stawili się zawodnicy zasiadający za sterami dwóch wersji Audi R8 LMS, a siedem Audi RS 3 LMS ruszyło do walki o puchar WTCR - FIA World Touring Car Cup.

Dwa pierwsze zwycięstwa generalne w słynnym wyścigu na Nürburgring w latach 2012 i 2014 oraz wygrane w 24-godzinnym wyścigu w Spa w latach 2011, 2012 i 2014, to zasługa pierwszej generacji Audi R8 LMS. Przez siedem lat produkcji zbudowano 137 sztuk tego wyścigowego modelu, przeznaczonych dla klientów z Azji, Australii, Europy oraz Północnej i Południowej Ameryki. Auto cały czas z sukcesami startuje w wyścigach klas samochodów starszych generacji, np. Australian club sport. Wszyscy używający ich klienci mogą korzystać z globalnej sieci serwisowej i z kompleksowej usługi dostawy części.

W roku 2011, Audi Sport customer racing poszerzyło swą ofertę o model dla małej, ale ważnej niszy. Klienci startujący na Nürburgring, ale również w różnych wyścigach serii klubowych, dostali do swej dyspozycji Audi TT RS, mocne, przednionapędowe auto z silnikiem o mocy 279 kW (380 KM) i o nieprzeciętnych właściwościach jezdnych. Oprócz wielu zwycięstw w Europie i w Stanach Zjednoczonych, Audi TT RS wygrało w roku 2011 klasyfikację generalną Długodystansowych Mistrzostw VLN na Nürburgring, gdzie musiało się mierzyć z wieloma dużo wyżej klasyfikowanymi rywalami. Jednak swój największy sukces Audi TT RS odniosło w roku 2013, wyprzedzając największe tuzy GT na mecie 25-godzinnego wyścigu w Thunderhill w Kalifornii.

W roku 2015 cztery pierścienie zaprezentowały dwa zupełnie nowe samochody wyścigowe. Audi TT cup przez trzy lata było wyłącznym modelem w którym startowali zawodnicy Pucharu Audi Sport TT Cup. Natomiast druga generacja Audi R8 LMS o mocy 430 kW (585 KM) wyznaczyła kanony bezpieczeństwa i kontynuowała pasmo sukcesów zapoczątkowane przez generację pierwszą tego modelu. Jego najwyższe kwalifikacje podkreśliły zwycięstwa w długodystansowych wyścigach w Daytona, na Nürburgring, w Spa, w Bathurst, w Sepang, w Laguna Seca oraz wiele innych wygranych na całym globie. Do dziś zbudowano 103 sztuki tego wyścigowego samochodu. Warto zaznaczyć, że 50 procent komponentów użytych do produkcji wersji wyścigowej, w tym najwyższej mocy silnik V10, to te same podzespoły, których używa się w modelu R8 produkcji seryjnej.

Na kolejnym etapie rozwoju swej ofensywy modelowej, pod koniec roku 2016, Audi Sport customer racing pokazało Audi RS 3 LMS. Przednionapędowy samochód przeznaczony dla popularnej kategorii TCR rozwija moc 257 kW (350 KM). Podobnie jak Audi TT cup, pojazd ten wytwarzany jest wraz z marką Cupra w ramach korporacji, w zakładach w hiszpańskim Martorell. Do dziś zbudowano 166 sztuk auta przeznaczonego dla początkujących w sportach motorowych. Tylko w pierwszym sezonie startów, Audi RS 3 LMS wywalczyło pięć tytułów mistrzowskich. Najnowszą propozycją ofertową Audi Sport customer racing jest Audi R8 LMS GT4. Auto to zaliczyło już wspaniały początek sezonu, zdobywając w styczniu tego roku pierwsze i drugie miejsce w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju. W pierwszych sześciu miesiącach jego produkcji zbudowano 65 sztuk. Audi R8 LMS GT4 produkowane jest w zakładzie w Böllinger Höfe, a ze swoim seryjnym bratem dzieli 60 procent podzespołów.

„Zainteresowanie klientów i ich sukcesy jasno wskazują, że nasza ofensywa modelowa przynosi owoce” – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Tylko w tym sezonie, zespoły jeżdżące naszymi samochodami wzięły udział 158 wyścigach różnych klas, triumfując w 53 z nich. Jesteśmy dumni, że wśród naszych klientów, w bardzo konkurencyjnym środowisku, mamy tak silne zespoły i utalentowanych kierowców”.

Oprócz imprez, w których rywalizują klienci Audi Sport customer racing, firma bierze udział również w wyścigach Intercontinental GT Challenge, FIA GT World Cup oraz WTCR – FIA World Touring Car Cup. Wspomaga też prywatne zespoły na dużych imprezach dla nich przeznaczonych, np. podczas 24-godzinnych wyścigów na Nürburgring i w Spa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1