Porsche Supercup koncentruje się na paliwach odnawialnych

W przededniu rozpoczęcia sezonu Porsche Mobil 1 Supercup 2021 mistrzostwa zobowiązują się do stosowania paliw o niższej zawartości węgla: w ramach pierwszego etapu w międzynarodowym pucharze markowym Porsche wykorzystywane będą zaawansowane biopaliwa i e-paliwa, które mogą znacznie ograniczyć emisję CO2.

Porsche i ExxonMobil łączą siły, aby wspólnie przetestować odnawialne płynne paliwa w trudnych warunkach wyścigowych. Nowe Porsche 911 GT3 Cup z wysokoobrotowym, wysokowydajnym silnikiem typu bokser o 6 cylindrach jest idealnym laboratorium dla odnawialnych paliw wyścigowych Esso (Esso Renewable Racing Fuels). Około 510-konny samochód z 4-litrową jednostką został już przetestowany pod kątem zasilania paliwami odnawialnymi. Celem projektu jest zdobycie cennych doświadczeń z myślą o odnalezieniu dróg prowadzących do potencjalnego przyszłego wprowadzenia takich paliw na rynek. Wyścigi Porsche Mobil 1 Supercup są organizowane jako imprezy towarzyszące podczas ośmiu europejskich Grand Prix Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA.

Porsche i ExxonMobil wdrażają dwuetapową strategię testowania paliw odnawialnych z potencjałem redukcji emisji gazów cieplarnianych. W 2021 r. kierowcy rywalizujący w Porsche Mobil 1 Supercup wystartują w ośmiu wyścigach, a ich samochody będą korzystać z mieszanki zaawansowanego biopaliwa z odpadów spożywczych. Aby zapewnić wymagane właściwości paliwa i zachowanie w procesie spalania, dodawane są do niego dodatkowe składniki. W rezultacie liczba oktanowa paliwa wynosi około 98.

Kolejny krok ma nastąpić w 2022 r., wraz z wprowadzeniem e-paliwa pochodzącego z nowego pilotażowego projektu elektrowni Haru Oni w Chile. Powstaje tam wodór, który jest następnie łączony z wychwyconym z atmosfery dwutlenkiem węgla celem produkcji metanolu. Przewiduje się, że po zmieszaniu zgodnie z obecnymi normami rynkowymi dla dzisiejszych samochodów osobowych* nowe e-paliwo pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 85%. W ramach projektu Porsche i ExxonMobil wspólnie z innymi międzynarodowymi partnerami pracują nad przyspieszeniem rozwoju i uzyskaniem potencjalnej przyszłej rentowności paliw syntetycznych.

„Testowanie nowych rozwiązań w wyścigach ma w Porsche wieloletnią tradycję. Jesteśmy dumni, że możemy odgrywać dla Porsche pionierską rolę w decydującym temacie e-paliw” – powiedział Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup. „Supercup to pierwsza międzynarodowa seria wyścigów wykorzystująca paliwa odnawialne. Biorąc pod uwagę, że nasze wyścigi odbywają się w ramach Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA, mocno śledzą nas media, opinia publiczna i inni zaangażowani w wyścigi producenci. Jako pionier w stosowaniu paliwa syntetycznego w samochodach wyścigowych Porsche, puchar Porsche Mobil 1 Supercup przejmuje więc ważną funkcję komunikacyjną dotyczącą znaczenia e-paliw w Porsche”.

Firmy Porsche i ExxonMobil przeprowadziły wstępne testy paliwa już na początku 2019 r. Rok później przeprowadzono badania silników na stanowiskach testowych, eksperymenty dotyczące zgodności materiałowej z komponentami układu paliwowego, a także funkcjonalne testy w szerokim zakresie warunków jazdy. Paliwo wyścigowe musi również spełniać odpowiednie przepisy – pod tym kątem Porsche i ExxonMobil wspólnie pracowały nad opracowaniem chemicznych, fizycznych i technicznych specyfikacji Esso Renewable Racing Fuel. Za ostateczne przygotowanie paliwa do wyścigu odpowiada ExxonMobil.

Paliwo Esso Renewable Racing Fuel będzie stosowane podczas wszystkich wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup 2021, również w czasie pierwszej rundy w Zandvoort w Holandii oraz dwóch dni testów odbywających się na torze Monza we Włoszech. Aby zoptymalizować pracę silnika na nowym paliwie, przeprowadzono aktualizację oprogramowania. W ten sposób moc silnika nowego samochodu wyścigowego 911 GT3 Cup pozostaje bez zmian.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league