25 lat Manthey-Racing

Porsche gratuluje Manthey-Racing 25. urodzin. Firma z siedzibą Meuspath nieopodal północnej pętli Nürburgringu od początku swojej działalności była silnie związana z producentem sportowych samochodów. Została założona w 1996 r., przez kierowcę wyścigowego Olafa Mantheya, a w 2013 r. połączyła się z Raeder Automotive GmbH. W tym samym roku Porsche AG skonsolidowało udaną współpracę z Manthey-Racing, inwestując w 51-procentowy większościowy pakiet udziałów w firmie.

Obecnie, pod kierownictwem współwłaścicieli Nicolasa i Martina Raederów, Manthey-Racing GmbH zatrudnia ok. 200 osób i odpowiada m.in. za starty Porsche 911 RSR należącego do fabrycznego zespołu w Długodystansowych Mistrzostwach Świata, a także 911 GT3 R „Grello” w mistrzostwach Nürburgring Endurance Series (NLS) oraz 24-godzinnych wyścigach na słynnym torze w niemieckim regionie Eifel.

„Manthey-Racing jest ważnym partnerem Porsche od samego początku swojej działalności, od 1996 r. W sporcie motorowym wiele wspólnie osiągnęliśmy, wygrywając liczne wyścigi i zdobywając liczne tytuły” – powiedział Fritz Enzinger, wiceprezes Porsche Motorsport. „To między innymi zasługa entuzjazmu i profesjonalizmu ekipy z Meuspath. Obie firmy od 2013 r. są ze sobą ściśle powiązane i wzbogaciły swoją współpracę o wiele innych obszarów biznesowych. Chciałbym za to podziękować i pogratulować Manthey-Racing 25-lecia działalności!”.

„Kiedy w 1996 r. zakładałem Manthey-Racing, nie mogłem nawet przypuszczać, jak ta firma będzie się rozwijać. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i ich przywiązaniu do precyzji, która liczy się w świecie wyścigów, udało nam się przekonać Porsche o naszych kompetencjach. Dziś producent samochodów sportowych jest nawet właścicielem większościowego pakietu udziałów w Manthey-Racing i jestem z tego szczególnie dumny” – podkreślił Olaf Manthey. „Decyzja o powierzeniu w 2013 r. firmy Nickiemu i Martinowi Raederom również okazała się słuszna: prowadzą ją oni w taki sam sposób, jak i ja zamierzałem – profesjonalnie, ale mocno stąpając po ziemi, rozsądnie, ale z sercem. Nie mogę się doczekać, by w przyszłości aktywnie wspierać rozwój Manthey-Racing jako obserwator”.

Jeszcze zanim Olaf Manthey założył swój zespół, nazwisko Manthey zbierało w świecie wyścigów bardzo pozytywne opinie. Oprócz charakterystycznych wąsów kierowca był znany przede wszystkim ze swojego odważnego, nierzadko spektakularnego stylu jazdy wyścigach aut turystycznych. W 1990 r., w dojrzałym jak na zawodnika wieku 35 lat, ten znakomity technik po raz pierwszy zasiadł za kierownicą 911. Wtedy rozkwitła jego miłość do wymagającego samochodu sportowego z umieszczonym z tyłu silnikiem: w tym samym sezonie Olaf Manthey został pierwszym mistrzem w historii Porsche Carrera Cup. Był to pierwszy i jedyny tytuł w aktywnej karierze wyścigowej tego dwukrotnego wicemistrza DTM.

W 1996 r., po wygraniu 22 wyścigów w długodystansowych mistrzostwach na torze Nürburgring, Manthey spełnił swoje wieloletnie marzenie i wraz ze swoją nowo utworzoną ekipą przystąpił do rywalizacji w pucharze Porsche Supercup, odbywającym się jako wsparcie dla wydarzeń Formuły 1. Już w swoim pierwszym roku raczkująca załoga zdobyła czwarte miejsce w klasyfikacji zespołowej. Rok 1997 był początkiem dobrej passy – i historii, która do dziś nie ma swojego odpowiednika w markowym pucharze Porsche: Olaf Manthey i Holender Patrick Huisman cztery razy z rzędu wygrywali w tabeli kierowców i zespołów Supercup.

W 1999 r., wraz Porsche 911 GT3 R typ 996, zespół Manthey-Racing zadebiutował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i od razu wygrał w klasie GT. Rok później ekipa przeniosła swoją siedzibę z Rheinbreitbach do Meuspath w pobliżu Nürburgringu. Wkrótce producent samochodów sportowych jeszcze bardziej zacieśnił współpracę z zespołem: w 2006 r. oddział Porsche Motorsport przekazał firmie Manthey-Racing zarządzanie UPS Porsche Junior Team. W tym samym sezonie ekipa z Eifel po raz pierwszy, wspólnie z Porsche Motorsport, wystawiła do walki nowe Porsche 911 GT3 RSR. I od razu odniosła sukces: 24-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps przyniósł jej klasowe zwycięstwo.

W międzyczasie zespół postawił sobie za cel wygranie 24-godzinnego wyścigu na własnym terenie. Trzykrotnie był blisko; przełom nastąpił w 2006 r., kiedy żółto-zielone 911 GT3-MR wreszcie zatriumfowało na zielonej pętli. I ponownie zrobiło to w latach 2007 i 2008 oraz 2009, wtedy już z 911 GT3 RSR „der Dicke”. W 2010 r. ekipa otarła się o wywołanie kolejnej sensacji: 911 GT3 R Hybrid w barwach Manthey, startujące z ramienia Porsche Motorsport, długo prowadziło w 24-godzinnym maratonie, ale na krótko przed metą musiało wycofać się z powodu złamanej sprężyny zaworowej. W 2011 r. Manthey-Racing ponownie okazał się niepokonany na słynnej Nordschleife. Podczas wszystkich pięciu zwycięstw do załogi kierowców należał były Porsche Junior i dzisiejszy ambasador Porsche Timo Bernhard, który startował m.in. z Marcelem Tiemannem (aż czterokrotnie), a także z późniejszymi zwycięzcami Le Mans Markiem Liebem i Romainem Dumasem. W 2018 r. ekipa świętowała swój szósty triumf na Nürburgringu – tym razem za kierownicą jasnożółtego 911 GT3 R, które fani nazwali „Grello”. Jak dotąd żaden inny zespół nie odniósł w tym wyścigu większych sukcesów.

Od 2013 r. Manthey-Racing wspiera wyścigi Porsche w klasie GT w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. W debiutanckim sezonie 911 RSR zapewniła sobie kolejne klasowe zwycięstwo w Le Mans. W 2015 r. partnerstwo zespołu z Porsche „zgarnęło” wszystkie tytuły mistrzowskie w kategorii GTE Pro, podobnie jak w „supersezonie” 2018/2019, gdy odniosło trzecie, tym razem podwójne zwycięstwo w Le Mans.

Dziś Manthey-Racing to dynamicznie rozwijająca się firma aktywna na czterech polach. Obszar jej działalności sięga od kampanii w motorsporcie dla Porsche w mistrzostwach WEC oraz na północnej pętli Nürburgringu, poprzez wydarzenia związane z Porsche Racing Experience organizowane przez Manthey-Racing i Porsche Service Center w Meuspath, aż po zapewnianie wsparcia zespołom klientów z całego świata. Ponadto firma realizuje własne projekty, takie jak Cayman GT4 Trophy Manthey-Racing w Nürburgring Endurance Series (NLS) czy rozwój pakietów MR dla wyścigowych i seryjnych modeli Porsche z rodziny GT. Stworzyła m.in. specjalny wyczynowy zestaw dla 700-konnego 911 GT2 RS, jednego z najbardziej spektakularnych samochodów sportowych dopuszczonych do ruchu drogowego. W październiku 2018 r., z kierowcą testowym Larsem Kernem, 911 GT2 RS w wersji MR pokonało północną pętlę w czasie 6:40,3 min. Obecnie Manthey-Racing oferuje pakiety MR dla wielu modeli Porsche z gamy GT.

„Po połączeniu naszych firm z zadowoleniem kontynuowaliśmy koncepcję Olafa Mantheya – pasowała ona do naszej polityki w Raeder Motorsport” – powiedział Nicolas Raeder, dyrektor zarządzający i współwłaściciel Manthey-Racing. „Z Porsche jako partnerem i udziałowcem nasza firma ewoluowała w ekscytującym tempie. W przyszłości chcemy się dalej rozwijać i wykorzystywać know-how, który zgromadziliśmy w motorsporcie, świadcząc usługi dla prywatnych kierowców, na imprezach lub w rozwoju wyścigowych i drogowych samochodów sportowych. Wspólnie z naszymi oddanymi pracownikami nie możemy się doczekać kolejnych 25 lat wciągającej historii Manthey-Racing!”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league