Wszyscy producenci wciąż w walce o pole position

Na torze Spa-Francorchamps zakończył się pierwszy dzień kwalifikacji do tegorocznej edycji 24-godzinnego wyścigu. Cztery czwartkowe sesje wyłoniły 20 załóg, które w piątek wieczorem będą walczyć o pole position. W tym gronie znajdzie się przynajmniej jeden reprezentant każdego z dziewięciu producentów.

Pierwszego dnia kwalifikacji odbyły się cztery 20-minutowe sesje, w trakcie których do samochodów zasiadali kolejni kierowcy, a za ostateczny wynik brany był uśredniony czas całej załogi. Zespoły w pełni profesjonalne składają się z trzech zawodników, dlatego nie uczestniczyły one w pierwszej sesji.

Od razu po rozpoczęciu drugiej sesji, tempo zaczął nadawać Raffaele Marciello, uzyskując czas 2:18,323 za kierownicą Mercedesa-AMG #88 zespołu Akka ASP. Jego zmiennik Daniel Juncadella pojechał najszybciej w kolejnej sesji, wykręcając 2:18,565, pozostawiając Julesowi Gounonowi łatwe zadanie. Francuz był co prawda trzeci, z dużą stratą do Ricardo Fellera, który wykręcił najlepszy czas kwalifikacji w Lamborghini #14 Emil Frey Racing, lecz wystarczyło to do pozostania załogi na pierwszej pozycji.

Po uśrednieniu wyników, załoga #88 miała rezultat o 0,434 sekundy lepszy od reszty stawki. Tyle właśnie stracili Nicki Thiim, Ross Gunn i Marco Sørensen w Astonie Martinie #95 ekipy Garage 59. Trzecie miejsce zajęli Mattia Drudi, Dennis Marschall i Christopher Mies w Audi #66 zespołu Attempto.

Sheldon van der Linde, David Pittard i Marco Wittmann byli najlepszymi reprezentantami BMW na piątej pozycji, plasując się dwa miejsca powyżej jedynego w stawce Bentleya, prowadzonego przez Stuarta White’a, Pierre-Alexandre’a Jeana, Nelsona Panciatici i startującego dla Inter Europol Competition w ELMS Ulysse de Pauwa – była to najszybsza załoga kategorii Silver Cup.

Matt Campbell, Earl Bamber i Mathieu Jaminet zajęli óśme miejsce w jednym z zaledwie dwóch Porsche, które zakwalifikowały się do Super pole. Za nimi uplasowali się Giacomo Altoè, Franck Perera i Albert Costa w pierwszym z aż czterech Lamborghini. W czołowej dwudziestce znalazły się także obie załogi Ferrari od Iron Lynx oraz McLaren zespołu Jota.

Wielkimi przegranymi czwartkowych kwalifikacji była najszybsza w treningach i prekwalifikacjach załoga #32 Team WRT. Dwie czerwone flagi podczas Q2 przeszkodziły Driesowi Vanthoorowi w ukończeniu pomiarowego okrążenia, przez co załoga została sklasyfikowana dopiero na 55. pozycji.

PNrKierowcaKlasaZespół Q1Super pole
188


Raffaele Marciello
Daniel Juncadella
Jules Gounon
ProMercedes-AMG Team AKKA ASP2:18,4332:17,949
263


Mirko Bortolotti
Marco Mapelli
Andrea Caldarelli
ProOrange 1 FFF Racing Team2:19,3172:18,252
34


Maro Engel
Luca Stolz
Vincent Abril
ProMercedes-AMG Team HRT2:19,1122:18,545
414


Alex Fontana
Rolf Ineichen
Ricardo Feller
SilverEmil Frey Racing2:19,5172:18,561
534


Sheldon van der Linde
David Pittard
Marco Wittmann
ProWalkenhorst Motorsport2:19,1452:18,590
638


Rob Bell
Oliver Wilkinson
Ben Barnicoat
ProJOTA2:20,0792:18,597
766


Mattia Drudi
Dennis Marschall
Christopher Mies
ProAudi Sport Team Attempto2:19,0902:18,638
895


Nicki Thiim
Ross Gunn
Marco Sørensen
ProGarage 592:18,8672:18,418
922


Matt Campbell
Earl Bamber
Mathieu Jaminet
ProGPX Martini Racing2:19,2592:18,729
1089


Lucas Auer
Timur Bogusławskij
Felipe Fraga
ProAKKA ASP2:19,5992:18,734
11114


Konsta Lappalainen
Jack Aitken
Arthur Rougier
ProEmil Frey Racing2:19,2782:18,767
12107



Stuart White
Pierre-Alexandre Jean
Nelson Panciatici
Ulysse de Pauw
SilverCMR2:19,2382:18,861
1351


Côme Ledogar
Nicklas Nielsen
Alessandro Pier Guidi
ProIron Lynx2:19,6982:18,892
1435


Timo Glock
Martin Tomczyk
Thomas Neubauer
ProWalkenhorst Motorsport2:19,1562:19,011
1537


Nico Müller
Robin Frijns
Dennis Lind
ProAudi Sport Team WRT2:19,6912:19,223
1687



Simon Gachet
Konstantin Tierieszczenko
Petru Umbrarescu
Thomas Drouet
SilverAKKA ASP2:19,9692:19,277
17163


Giacomo Altoè
Franck Perera
Albert Costa
ProEmil Frey Racing2:19,2612:19,284
1871


Antonio Fuoco
Callum Ilott
Davide Rigon
ProIron Lynx2:19,6312:19,338
1957


Russell Ward
Mikaël Grenier
Philip Ellis
SilverWinward Racing2:20,1032:19,618
2047


Maxime Martin
Nick Tandy
Laurens Vanthoor
ProKCMG2:19,9952:19,742
2199


Fabien Lavergne
Max Hofer
Alex Aka
SilverAttempto Racing2:20,111
2221


Sven Müller
Kévin Estre
Richard Lietz
ProRutronik Racing2:20,123
2354


Klaus Bachler
Christian Engelhart
Matteo Cairoli
ProDinamic Motorsport2:20,143
2425


Markus Winkelhock
Patric Niederhauser
Christopher Haase
ProAudi Sport Team Saintéloc2:20,296
253


Frédéric Makowiecki
Dennis Olsen
Michael Christensen
ProSchnabl Engineering2:20,345
2633


Benja Hites
Fabrizio Crestani
David Perel
SilverRinaldi Racing2:20,402
2790



Ezequiel Pérez Companc
Ricardo Sanchez
Patrick Kujala
Rik Breukers
SilverMadpanda Motorsport2:20,453
287



Berkay Besler
Oscar Tunjo
Paul Petit
Marvin Dienst
SilverToksport WRT2:20,492
2940



Miklas Born
Jordan Love
Yannick Mettler
Lance David Arnold
SilverSPS automotive performance2:20,565
3030


James Pull
Franco Colapinto
Benjamin Goethe
SilverTeam WRT2:20,575
3126


Jamie Green
Finlay Hutchison
Adrien Tambay
ProSaintéloc Racing2:20,582
32188



Alexander West
Chris Goodwin
Charlie Eastwood
Marvin Kirchhöfer
Pro-AmGarage 592:20,594
3356


Romain Dumas
Andrea Rizzoli
Mikkel Overgaard Pedersen
ProDinamic Motorsport2:20,802
345



Indy Dontje
Hubert Haupt
Patrick Assenheimer
Michele Beretta
SilverHRT2:20,871
3527



Alexandre Cougnaud
Lucas Legeret
Louis Prette
Aurélien Panis
SilverSaintéloc Racing2:20,932
36159



Tuomas Tujula
Alex MacDowall
Valentin Hasse Clot
Nicolai Kjærgaard
SilverGarage 592:20,966
3718


Edoardo Liberati
Josh Burdon
Alexandre Imperatori
ProKCMG2:21,000
3869



Sam De Haan
Robert Collard
Ricky Collard
Fabian Schiller
Pro-AmRam Racing2:21,063
392



Jim Pla
Nico Bastian
Olivier Grotz
Florian Scholze
Pro-AmGetSpeed2:21,094
4077



Miguel Ramos
Leonid Maszczickij
Henrique Chaves
Sandy Mitchell
Pro-AmBarwell Motorsport2:21,112
4150


Nicky Catsburg
Maximilian Buhk
Maximilian Götz
ProHubAuto2:21,150
4293



Jonathan Hui
Chris Froggatt
Matteo Cressoni
Eddie Cheever
Pro-AmSKY - Tempesta Racing2:21,227
43666



Martin Rump
Glenn van Berlo
Baptiste Moulin
Yuki Nemoto
SilverVS Racing2:21,357
4470



Oliver Millroy
Brendan Iribe
Kevin Madsen
Jordan Pepper
Pro-AmInception Racing2:21,626
4510



Yann Zimmer
Karim Ojjeh
Jens Liebhauser
Jens Klingmann
Pro-AmBoutsen Ginion Racing2:21,678
4619



Stefano Constantini
Phil Keen
Bertrand Baguette
Hiroshi Hamaguchi
Pro-AmOrange 1 FFF Racing Team2:21,745
47222



Lars Kern
Bastian Buus
Julien Apothéloz
Arno Santamato
SilverTeam Allied-Racing2:21,998
4852



Louis Machiels
John Wartique
Andrea Bertolini
Alessio Rovera
Pro-AmAF Corse2:22,040
4911



David Fumanelli
Tim Kohmann
Francesco Zollo
Giorgio Roda
SilverKessel Racing2:22,538
5020



Colin Braun
Dominik Baumann
George Kurtz
Valentin Pierburg
Pro-AmSPS automotive performance2:22,629
5153



Duncan Cameron
Rino Mastronardi
Matthew Griffin
Miguel Molina
Pro-AmAF Corse2:22,633
52166



Pieder Decurtins
Dennis Busch
Manuel Lauck
Marc Basseng
AmHaegeli by T2 Racing2:22,654
5323



Jacob Schell
Ivan Jacoma
Nicolas Leutwiler
Nico Menzel
AmHuber Motorsport2:23,275
54911



Antraes Au
Daniel Allemann
Alfred Renauer
Robert Renauer
Pro-AmHerberth Motorsport2:24,130
5532


Dries Vanthoor
Kelvin van der Linde
Charles Weerts
ProAudi Sport Team WRT2:19,345
5661



Adrian Henry de Silva
Carlos Rivas
Reid Harker
William Bamber
Pro-AmEBM Giga Racing2:25,713
5731


Ryuichiro Tomita
Frank Bird
Valdemar Eriksen
SilverTeam WRT2:19,570
5816



Alberto di Folco
Clemens Schmid
Tim Zimmermann
Kikko Galbiati
SilverGRT Grasser Racing Team2:20,623

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league