Marciello znów na pole position do 24h Spa-Francorchamps

Raffaele Marciello drugi rok z rzędu wywalczył pole position do 24-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps. W piątkowej sesji Super pole Włoch pokonał swojego rodaka Mirko Bortolottiego oraz Maro Engela.

Drugiego dnia kwalifikacji każda z 20 najszybszych załóg nominowała jednego kierowcę, który przejedzie dwa okrążenia podczas decydującej sesji Super pole. Ze względu na najlepszy wynik poprzedniego dnia, Marciello w Mercedesie-AMG #88 ekipy AKKA ASP wyjechał na tor jako ostatni, ponad 10 minut po pierwszym Philipie Ellisie. Początkowo wydawało się, że może mu to przeszkodzić, bowiem przed rozpoczęciem sesji na tor zaczęły spadać pojedyncze krople deszczu, lecz te wkrótce ustały i wszyscy rywalizowali w jednakowych warunkach.

Pierwsze okrążenie w wykonaniu Marciello było jedynym poniżej 2:18. Włoch następnie pojechał jeszcze nieznacznie szybciej w pierwszym i drugim sektorze, lecz przez wolniejszy trzeci sektor uzyskał gorszy wynik, lecz ten również wystarczyłby do wywalczenia pole position.

Ze stratą 0,303 sekundy do swojego rodaka finiszował Bortolotti w Lamborghini #63, a kolejne 0,293 sekundy stracił Maro Engel w Mercedesie-AMG #4 od HRT. Początkowo rozdzielał ich Nicki Thiim w Astonie Martinie #95, lecz wyjechał on na tor o 0,25 sekundy za późno, przez co został przesunięty o pięć pozycji w dół.

Czwarte miejsce zajął więc najszybszy ze srebrnych kierowców Ricardo Feller w Lamborghini #14, za którym uplasował się Sheldon van der Linde w BMW #34. Zaledwie 0,007 sekundy stracił do niego Ben Barnicoat w McLarenie #38, który prowadził po 10 minutach i przesunął się aż do 13 pozycji w górę względem poprzedniego dnia. Mattia Drudi był siódmy w Audi #66, a czołową dziesiątkę uzupełnili Mathieu Jaminet w Porsche #22 oraz Felipe Fraga w Mercedesie-AMG #89.

24-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps wystartuje w sobotę o godzinie 16:30.

PNrKierowcaKlasaZespół Q1Super pole
188


Raffaele Marciello
Daniel Juncadella
Jules Gounon
ProMercedes-AMG Team AKKA ASP2:18,4332:17,949
263


Mirko Bortolotti
Marco Mapelli
Andrea Caldarelli
ProOrange 1 FFF Racing Team2:19,3172:18,252
34


Maro Engel
Luca Stolz
Vincent Abril
ProMercedes-AMG Team HRT2:19,1122:18,545
414


Alex Fontana
Rolf Ineichen
Ricardo Feller
SilverEmil Frey Racing2:19,5172:18,561
534


Sheldon van der Linde
David Pittard
Marco Wittmann
ProWalkenhorst Motorsport2:19,1452:18,590
638


Rob Bell
Oliver Wilkinson
Ben Barnicoat
ProJOTA2:20,0792:18,597
766


Mattia Drudi
Dennis Marschall
Christopher Mies
ProAudi Sport Team Attempto2:19,0902:18,638
895


Nicki Thiim
Ross Gunn
Marco Sørensen
ProGarage 592:18,8672:18,418
922


Matt Campbell
Earl Bamber
Mathieu Jaminet
ProGPX Martini Racing2:19,2592:18,729
1089


Lucas Auer
Timur Bogusławskij
Felipe Fraga
ProAKKA ASP2:19,5992:18,734
11114


Konsta Lappalainen
Jack Aitken
Arthur Rougier
ProEmil Frey Racing2:19,2782:18,767
12107



Stuart White
Pierre-Alexandre Jean
Nelson Panciatici
Ulysse de Pauw
SilverCMR2:19,2382:18,861
1351


Côme Ledogar
Nicklas Nielsen
Alessandro Pier Guidi
ProIron Lynx2:19,6982:18,892
1435


Timo Glock
Martin Tomczyk
Thomas Neubauer
ProWalkenhorst Motorsport2:19,1562:19,011
1537


Nico Müller
Robin Frijns
Dennis Lind
ProAudi Sport Team WRT2:19,6912:19,223
1687



Simon Gachet
Konstantin Tierieszczenko
Petru Umbrarescu
Thomas Drouet
SilverAKKA ASP2:19,9692:19,277
17163


Giacomo Altoè
Franck Perera
Albert Costa
ProEmil Frey Racing2:19,2612:19,284
1871


Antonio Fuoco
Callum Ilott
Davide Rigon
ProIron Lynx2:19,6312:19,338
1957


Russell Ward
Mikaël Grenier
Philip Ellis
SilverWinward Racing2:20,1032:19,618
2047


Maxime Martin
Nick Tandy
Laurens Vanthoor
ProKCMG2:19,9952:19,742
2199


Fabien Lavergne
Max Hofer
Alex Aka
SilverAttempto Racing2:20,111
2221


Sven Müller
Kévin Estre
Richard Lietz
ProRutronik Racing2:20,123
2354


Klaus Bachler
Christian Engelhart
Matteo Cairoli
ProDinamic Motorsport2:20,143
2425


Markus Winkelhock
Patric Niederhauser
Christopher Haase
ProAudi Sport Team Saintéloc2:20,296
253


Frédéric Makowiecki
Dennis Olsen
Michael Christensen
ProSchnabl Engineering2:20,345
2633


Benja Hites
Fabrizio Crestani
David Perel
SilverRinaldi Racing2:20,402
2790



Ezequiel Pérez Companc
Ricardo Sanchez
Patrick Kujala
Rik Breukers
SilverMadpanda Motorsport2:20,453
287



Berkay Besler
Oscar Tunjo
Paul Petit
Marvin Dienst
SilverToksport WRT2:20,492
2940



Miklas Born
Jordan Love
Yannick Mettler
Lance David Arnold
SilverSPS automotive performance2:20,565
3030


James Pull
Franco Colapinto
Benjamin Goethe
SilverTeam WRT2:20,575
3126


Jamie Green
Finlay Hutchison
Adrien Tambay
ProSaintéloc Racing2:20,582
32188



Alexander West
Chris Goodwin
Charlie Eastwood
Marvin Kirchhöfer
Pro-AmGarage 592:20,594
3356


Romain Dumas
Andrea Rizzoli
Mikkel Overgaard Pedersen
ProDinamic Motorsport2:20,802
345



Indy Dontje
Hubert Haupt
Patrick Assenheimer
Michele Beretta
SilverHRT2:20,871
3527



Alexandre Cougnaud
Lucas Legeret
Louis Prette
Aurélien Panis
SilverSaintéloc Racing2:20,932
36159



Tuomas Tujula
Alex MacDowall
Valentin Hasse Clot
Nicolai Kjærgaard
SilverGarage 592:20,966
3718


Edoardo Liberati
Josh Burdon
Alexandre Imperatori
ProKCMG2:21,000
3869



Sam De Haan
Robert Collard
Ricky Collard
Fabian Schiller
Pro-AmRam Racing2:21,063
392



Jim Pla
Nico Bastian
Olivier Grotz
Florian Scholze
Pro-AmGetSpeed2:21,094
4077



Miguel Ramos
Leonid Maszczickij
Henrique Chaves
Sandy Mitchell
Pro-AmBarwell Motorsport2:21,112
4150


Nicky Catsburg
Maximilian Buhk
Maximilian Götz
ProHubAuto2:21,150
4293



Jonathan Hui
Chris Froggatt
Matteo Cressoni
Eddie Cheever
Pro-AmSKY - Tempesta Racing2:21,227
43666



Martin Rump
Glenn van Berlo
Baptiste Moulin
Yuki Nemoto
SilverVS Racing2:21,357
4470



Oliver Millroy
Brendan Iribe
Kevin Madsen
Jordan Pepper
Pro-AmInception Racing2:21,626
4510



Yann Zimmer
Karim Ojjeh
Jens Liebhauser
Jens Klingmann
Pro-AmBoutsen Ginion Racing2:21,678
4619



Stefano Constantini
Phil Keen
Bertrand Baguette
Hiroshi Hamaguchi
Pro-AmOrange 1 FFF Racing Team2:21,745
47222



Lars Kern
Bastian Buus
Julien Apothéloz
Arno Santamato
SilverTeam Allied-Racing2:21,998
4852



Louis Machiels
John Wartique
Andrea Bertolini
Alessio Rovera
Pro-AmAF Corse2:22,040
4911



David Fumanelli
Tim Kohmann
Francesco Zollo
Giorgio Roda
SilverKessel Racing2:22,538
5020



Colin Braun
Dominik Baumann
George Kurtz
Valentin Pierburg
Pro-AmSPS automotive performance2:22,629
5153



Duncan Cameron
Rino Mastronardi
Matthew Griffin
Miguel Molina
Pro-AmAF Corse2:22,633
52166



Pieder Decurtins
Dennis Busch
Manuel Lauck
Marc Basseng
AmHaegeli by T2 Racing2:22,654
5323



Jacob Schell
Ivan Jacoma
Nicolas Leutwiler
Nico Menzel
AmHuber Motorsport2:23,275
54911



Antraes Au
Daniel Allemann
Alfred Renauer
Robert Renauer
Pro-AmHerberth Motorsport2:24,130
5532


Dries Vanthoor
Kelvin van der Linde
Charles Weerts
ProAudi Sport Team WRT2:19,345
5661



Adrian Henry de Silva
Carlos Rivas
Reid Harker
William Bamber
Pro-AmEBM Giga Racing2:25,713
5731


Ryuichiro Tomita
Frank Bird
Valdemar Eriksen
SilverTeam WRT2:19,570
5816



Alberto di Folco
Clemens Schmid
Tim Zimmermann
Kikko Galbiati
SilverGRT Grasser Racing Team2:20,623

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league