FIA zmieni statut, aby chronić prezydenta?

Według informacji BBC, Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA przedstawiła propozycję zmian w swoich statutach, mających ograniczyć możliwości rozliczania kierownictwa z niewłaściwego zarządzania. Zmiany te, dotyczące komitetów ds. audytu i etyki, mają zostać poddane głosowaniu podczas zgromadzenia generalnego FIA 13 grudnia.

Nowe przepisy zakładają, że skargi etyczne byłyby nadzorowane przez prezydenta FIA oraz przewodniczącego senatu, a nie sam senat. Ponadto, komitet audytu straciłby możliwość samodzielnego badania spraw finansowych.

Proponowane zmiany osłabią mechanizmy zgłaszania nieprawidłowości i działania komitetów audytu oraz etyki. Nowe zasady przewidują, że to prezydent FIA będzie mianował przewodniczącego komitetu etyki, co może ograniczyć jego niezależność.

Ponadto, zmiany przewidują, że raporty dotyczące prezydenta FIA lub przewodniczącego senatu będą trafiały odpowiednio do drugiego z nich, co rodzi obawy o brak bezstronności w takich postępowaniach.

Najważniejsze zmiany obejmują:

  • ograniczenie kompetencji komitetu etyki do wstępnej oceny skarg i przekazanie decyzji o dalszych działaniach przewodniczącemu senatu,
  • usunięcie uprawnień oficera ds. zgodności do badania nieprawidłowości i raportowania do komitetów,
  • zastąpienie roli komitetu audytu w nadzorowaniu finansów i procedur wewnętrznych prostą funkcją «przeglądu» tych zagadnień,
  • przekazanie odpowiedzialności za zamykanie ksiąg finansowych i nadzór nad budżetami prezydentowi senatu, który może konsultować komitet audytu według własnego uznania.

Zmiany w statutach, jeśli zostaną przyjęte, mogą znacznie zmniejszyć możliwości ujawniania potencjalnych nieprawidłowości w zarządzaniu organizacją. Ben Sulayem spotkał się w ostatnim czasie z ostrą krytyką – zarzucono mu chociażby marnotrawienie środków finansowych przez jego biuro czy ingerencje w organizację wyścigów Grand Prix.

Ogromne kontrowersje budzi też ustanowienie przez niego funduszu prezydenckiego o wartości 1,5 miliona dolarów, który efektywnie służy nagradzaniu klubów, które głosowały na jego kandydaturę. Budżet federacji może wkrótce czekać poważny cios, jeżeli prowadzony za zamkniętymi drzwiami proces sądowy z Hitech Grand Prix skończy się wypłaceniem odszkodowania za bezpodstawne odrzucenie ich kandydatury dołączenia do F1.

Bez echa nie przeszły także czystki kadrowe wewnątrz FIA, począwszy od rezygnacji dyrektor generalnej Natalii Robyn, która zwracała uwagę na problemy z zarządzaniem i finansami. Dodatkowo, przewodniczący komitetu audytu Bertrand Badre oraz członek tego komitetu Tom Purves zostali zwolnieni w trakcie śledztw, podobnie jak oficer ds. zgodności Paolo Basarri, który zgłaszał nieprawidłowości do komitetu etyki.

Źródło: bbc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze