Anthoine Hubert odniósł zwycięstwo w swoim domowym sprinterskim wyścigu Formuły 2 na francuskim torze Paul Ricard. Drugie miejsce wywalczył Juan Manuel Correa, a na najniższym stopniu podium stanął Guanyu Zhou.

Podobnie jak to miało miejsce w piątek i sobotę, również niedziela pod względem pogody sprzyjała rywalizacji. Tuż przed startem wyścigu temperatura powietrza wynosiła 25°C, zaś nawierzchnia rozgrzana była do 45°C. Z pole position startował Hubert, który wczoraj zajął ósme miejsce, zaś w pierwszym rzędzie swój samochód ustawił także Correa.

Na początku wyścigu Hubert zaliczył świetny start i pewnie obronił pierwsze miejsce, mają po pierwszym zakręcie sporą przewagę nad resztą stawki. Na drugie miejsce awansował Jack Aitken, który także świetnie ruszył spod świateł z szóstego pola, ale także wykorzystał błąd Kinga w drugim zakręcie – Brytyjczyk spadł na szóste miejsce. Correa również nieco na tym stracił i spadł za Nicholasa Latifiego, jednak na początku drugiego okrążenia odzyskał trzecią lokatę, pokonując Kanadyjczyka.

Na czwartym okrążeniu Latifi starał się utrzymać tempo czołówki, jednak jadący za nim Zhou jechał jeszcze szybciej i nie miał problemu z wyprzedzeniem wicelidera mistrzostw w szykanie na prostej Mistral. Dwa kółka później doszło do zaciętego pojedynku o drugie miejsce – Correa dokonał manewru wyprzedzania na Aitkenie na hamowaniu do szykany na prostej Mistral, jednak Brytyjczyk nie zamierzał odpuszczać i w drugiej części prostej między tymi kierowcami niemal doszło do kontaktu. Moment zawahania Aitkena wykorzystał Zhou, który wyprzedził swojego rywala po wewnętrznej ostatniego zakrętu Paul Ricard i awansował na trzecie miejsce. Z kolei wciąż prowadzący Hubert wykorzystał toczącą się za jego plecami walkę i wypracował 2,5 sekundową przewagę nad resztą stawki.

Na kolejnych okrążeniach sytuacja w ścisłej czołówce się nieco uspokoiła i różnice między liderami utrzymywała się na podobnym poziomie. Z kolei o czwarte miejsce walkę toczyli Aitken, Latifi i Sergio Sette Câmara – Latifi otrzymał polecenie z zespołu DAMS, aby przyspieszyć i wyprzedzić Aitkena, jednak było to nieco trudniejsze niż życzyłaby sobie tego ekipa. Chwilę później doszło do pojedynku między duetem zespołu DAMS: najpierw Sette Câmara wyprzedził Latifiego w szykanie i choć Kanadyjczyk był w stanie odzyskać piąte miejsce, ostatnie słowo należało jednak do Brazylijczyka. Z kolei Nikita Mazepin, który jechał na 16. miejscu, otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do końcowego wyniku za opuszczenie toru i zyskanie przewagi.

Weekend na Paul Ricard nie należał do szczęśliwych dla Micka Schumachera. Po wczorajszej kolizji z zespołowym kolegą Seanem Gelaelem, tym razem na 16. okrążeniu w samochodzie Niemca doszło do przebicia prawej tylnej opony, przez co musiał on zjechać do boksów na zmianę ogumienia. Po powrocie na tor Schumacher zatrzymał się na torze i wycofał się z rywalizacji. Przez chwilę w pierwszym i drugim sektorze toru Paul Ricard obowiązywała żółta flaga, jednak porządkowi sprawie uporali się z samochodem syna siedmiokrotnego mistrza świata F1.

W międzyczasie doszło do zmiany na ósmym miejscu – Louis Delétraz po wielu próbach w końcu uporał się z Nyckiem de Vriesem w ostatnim zakręcie toru Paul Ricard i dzięki posiadaniu DRS-u był w stanie zachować wywalczoną siódmą lokatę. Szwajcar prezentował znacznie lepsze tempo niż zwycięzca wczorajszego wyścigu głównego, ponieważ chwilę później miał on dwie sekundy przewagi nad rywalem. De Vries nie miał dzisiaj najlepszego wyścigu, ponieważ na 3 okrążenia przed końcem z Holendrem uporał się Callum Ilott, a na kolejnym kółku problemów z wyprzedzeniem nie miał także Nobuharu Matsushita, przez co lider mistrzostw spadł na 10. lokatę. W międzyczasie Tatiana Calderón, która jechała na 18. pozycji obróciła swój samochód w 11. zakręcie i zatrzymała się na poboczu, powodując wywieszenie żółtej flagi.

Ostatecznie Hubert niezagrożony przez cały wyścig odniósł pewne zwycięstwo w swoim domowym sprinterskim wyścigu Formuły 2 na Paul Ricard. To drugie tegoroczne zwycięstwo francuskiego debiutanta po triumfie również w sprincie w Monako. Drugie miejsce zajął Correa, a na najniższym stopniu podium stanął Zhou. Czwartą lokatę wywalczył Aitken, piąty był Sette Câmara, jako szósty linię mety przekroczył Latifi, a na ostatnich dwóch punktowanych pozycjach znaleźli się także Delétraz i Ilott.

Kierowcy i zespoły F2 staną do rywalizacji już za tydzień na austriackim torze Red Bull Ring.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 19 Anthoine Hubert D BWT Arden 21 okr.
2 12 Juan Manuel Correa D Sauber Junior Team by Charouz + 2,202
3 7 Guanyu Zhou D UNI-Virtuosi Racing + 4,220
4 15 Jack Aitken   Campos Racing + 6,131
5 5 Sérgio Sette Câmara   DAMS + 7,788
6 6 Nicholas Latifi   DAMS + 10,795
7 1 Louis Delétraz   Carlin + 13,122
8 11 Callum Ilott   Sauber Junior Team by Charouz + 15,407
9 2 Nobuharu Matsushita   Carlin + 16,200
10 4 Nyck de Vries   ART Grand Prix + 17,688
11 16 Jordan King   MP Motorsport + 21,094
12 8 Luca Ghiotto   UNI-Virtuosi Racing + 26,254
13 14 Dorian Boccolacci   Campos Racing + 27,068
14 20 Giuliano Alesi D Trident + 31,977
15 21 Ralph Boschung   Trident + 33,601
16 3 Nikita Mazepin D ART Grand Prix + 33,853
17 10 Sean Gelael   PREMA Racing + 34,431
18 17 Mahaveer Raghunathan D MP Motorsport + 1:13,453
19 18 Tatiana Calderón D BWT Arden + 1 okr.
NSK 9 Mick Schumacher D PREMA Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race