Matsushita wykorzystuje strategię do zwycięstwa w F2

Nobuharu Matsushita odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznym sezonie Mistrzostw Formuły 2. Japończyk na sześć okrążeń przed metą wyprzedził startującego z pole position Nycka de Vriesa, który w końcówce stracił pozycję również na rzecz Luki Ghiotto.

Matsushita przystępował do głównego wyścigu weekendu z czwartej pozycji, lecz szybko zaczął przebijać się do przodu – już na pierwszym okrążeniu wyprzedził w trzecim zakręcie Guanyu Zhou, a na kolejnym kółku objechał Anthoine’a Huberta i awansował na drugą lokatę. Hubert następnie stracił jeszcze dwie pozycje na rzecz Zhou i Ghiotto, a jadący niedaleko za nimi wicelider klasyfikacji Nicholas Latifi został obrócony przez swojego zespołowego kolegę Sérgio Sette Câmarę i spadł z szóstej na 17. lokatę.

Większość stawki przystępowała do wyścigu na supermiękkich oponach i gdy tylko na szóstym okrążeniu zostało otwarte okno serwisowe, czołówka – wliczając de Vriesa, Matsushitę, Zhou, Huberta i Sette Câmarę – zjechała do boksów po miękkie opony, a na kolejnym okrążeniu to samo zrobili ich zespołowi koledzy.

Szóstka kierowców zdecydowała się na odwrotną strategię i startowała na twardszej mieszance, zatem po pierwszej serii pit-stopów prowadził Sean Gelael, przed Nikitą Mazepinem, Arjunem Mainim, Tatianą Calderón, Patricio O’Wardem i Ryanem Tveterem. De Vries był siódmy, przed Matsushitą, Ghiotto i Hubertem. Z grupy pościgowej szybko odpadł Zhou, który miał problemy ze skrzynią biegów i spadł wgłęb stawki.

De Vries wyprzedził na 13. okrążeniu Tvetera, a pięć kółek później rozprawił się z O’Wardem. Matsushita miał spore problemy z objechaniem Tvetera, ale gdy w końcu to zrobił, szybko dogonił i wyprzedził także O’Warda. Od tego momentu ta dwójka efektywnie przebijała się przez wolniejszych zawodników – na 24. okrążeniu Holender wyprzedził Gelaela w walce o trzecią lokatę, na kolejnym kółku objechał Mainiego, a ostatecznie na 33. okrążeniu powrócił na prowadzenie po ataku na Mazepina. Matsushita wyprzedził Rosjanina na kolejnym okrążeniu i rzucił się w pościg za liderem.

Holender miał początkowo kilkusekundową przewagę, lecz jadąc tak szybkim tempem zniszczył opony w swoim samochodzie i Matsushita systematycznie zaczął zmniejszać swoją stratę, a na sześć okrążeń przed metą w zdecydowany sposób odebrał prowadzenie atakiem w pierwszym zakręcie. Jeszcze na tym samym okrążeniu de Vriesa wyprzedził także Ghiotto, a na ostatnim okrążeniu objechał go Sette Câmara – Brazylijczyk został jednak sklasyfikowany na piątym miejscu, bowiem otrzymał karę za swój wcześniejszy incydent z Latifim.

Na czwarte miejsce awansował tym samym Hubert. Po ustąpieniu problemów z napędem, Zhou zaczął przebijać się przez stawkę i finiszował na szóstej pozycji, przed Louisem Delétrazem i Jordanem Kingiem. Latifi uratował dwa punkty za dziewiąte miejsce, a ostatnią punktowaną lokatę zajął Jack Aitken.

PNrKierowcaZespółRezultat
12
Nobuharu Matsushita
Carlin40 okr.
28
Luca Ghiotto
UNI-Virtuosi Racing+ 2,963
34
Nyck de Vries
ART Grand Prix+ 10,428
419
Anthoine Hubert
DBWT Arden+ 10,786
55
Sérgio Sette Câmara
DAMS+ 12,720
67
Guanyu Zhou
DUNI-Virtuosi Racing+ 15,514
71
Louis Delétraz
Carlin+ 16,541
816
Jordan King
MP Motorsport+ 22,321
96
Nicholas Latifi
DAMS+ 23,184
1015
Jack Aitken
Campos Racing+ 32,919
1112
Juan Manuel Correa
DSauber Junior Team by Charouz+ 35,892
123
Nikita Mazepin
DART Grand Prix+ 35,988
1320
Giuliano Alesi
DTrident+ 39,890
1411
Callum Ilott
Sauber Junior Team by Charouz+ 46,138
1521
Ryan Tveter
DTrident+ 1:10,057
1610
Sean Gelael
Prema Racing+ 1:15,742
1718
Tatiana Calderón
DBWT Arden+ 1:16,586
189
Mick Schumacher
DPrema Racing+ 1 okr.
1917
Patricio O'Ward
DMP Motorsport+ 1 okr.
DSK14
Arjun Maini
Campos Racing

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league