De Vries wygrywa pierwszy wyścig w Soczi i zostaje mistrzem Formuły 2

Nyck de Vries wygrał pierwszy wyścig Formuły 2 na rosyjskim torze w Soczi i tym samym został mistrzem serii. Holender wyrównał również rekord wygranych na rosyjskim torze ustanowiony przez Artioma Markiełowa. Drugie miejsce zajął Nicholas Latifi, a trzecie Louis Deletraz.

Początek wyścigu ułożył się świetnie dla de Vriesa, który utrzymał pierwsze pole startowe i uciekł swoim rywalom. Za plecami Holendra znajdował się Latifi, a trzeci był Callum Ilott. Bardzo dobry start zaliczył Mick Schumacher, który po starcie z 11. miejsca awansował na siódmą pzycję. Po przejechaniu pierwszego okrążenia na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa. Jego sprawcą był Markiełow, który zatrzymał się na poboczu rosyjskiego toru.

Po zakończeniu się okresu neutralizacji do pracy zabrał się Schumacher oraz Luca Ghioto, który bez problemu poradził sobie z Zhou, po chwili również z Ilottem oraz z Latifim.

W czasie wyścigu sędziowie przeanalizowali wyjazdy na pierwszym zakręcie, co zakończyło się karą 5 sekund dla Juliano Alesiego oraz Zhou. Na piątym okrążeniu doszło do zmiany lidera. Luca Ghioto bezproblemowo poradził sobie z prowadzącym De Vriesem i od razu uciekł swoim rywalom.

Na szóstym okrążeniu będący na odwróconej strategii i mieszance pośredniej Mick Schumacher wyprzedził Latifiego i awansował na trzecie miejsce. Pierwsze zjazdy do alei serwisowej rozpoczęły się na siódmym miejscu. Na zmianę zjechali między innymi de Vries, Latifi, Illot oraz Zhou. Na czele nadal znajdował się Ghioto, za nim Schumacher, a trzeci był Mazepin. Rosjanin wyprzedził Niemca w zakręcie numer 2 na ósmym okrążeniu, ale Niemiec genialnie skontrował rywala i odzyskał swoje drugie miejsce. Mazepin jednak się nie poddał i wyprzedził zawodnika Premy okrążenie później - tym razem z powodzeniem.

Na czternastym okrążeniu Nobuharu Matsushita wyprzedził Niemca, który chwilę wcześniej popełnił błąd w 13. zakręcie toru i tym samym stracił sporo czasu. Niemiec dogonił Japończyka na 17. okrążeniu po tym, jak ten popełnił błąd i zbyt szeroko wyjechał poza tor. Dwa okrążenia później w samochodzie Niemca doszło do awarii samochodu, jednak Schumacher kontynuował wyścig, a Jordan King zgłosił swojej ekipie, że trudno mu oddychać oraz, że samochód kierowcy Premy gubi olej. Niemiec zjechał na dopiero okrążenie później i po raz czwarty w tym sezonie musiał wycofać się z rywalizacji. W tym samym czasie Matsushita wyprzedził Mazepina awansując na drugie miejsce. Na 21. okrążeniu, na regulaminową zmianę opon zjechał Jordan King. Na 24. okrążeniu do alei serwisowej zjechał będący wówczas Matsushita. Okrążenie później zjechał lider wyścigu, Ghioto.

Na dwa okrążenia przed końcem wyścigu będący najszybszym kierowcą na torze, Ghioto bez problemu poradził sobie z Deletrazem awansując na trzecie miejsce. Na ostatnim okrążeniu Deletraz dogonił Ghioto i po efektownej walce wyprzedził Włocha, odbierając mu trzecie miejsce.

De Vries w tym czasie niezagrożenie jechał do mety i bez problemu odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 na rosyjskim torze w Soczi. W ten sposób Holender zapewnił sobie mistrzostwo serii na 3 wyścigi przed końcem. Jako mistrz nie może on już wystartować w przyszłym sezonie, jednak wiadomo, że przejdzie on do Formuły E. Drugie miejsce zajął Latifi, a na najniższym stopniu podium stanął Deletraz. Czwartą lokatę wywalczył Ghiotto, piąty był Sérgio Sette Câmara, jako szósty linię mety przekroczył Matsushita, a czołową dziesiątkę uzupełnili Aitken, Mazepin, Ilott i Guanyu Zhou.

Wyścig sprinterski Formuły 2 w Rosji rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:20 polskiego czasu.

PNrKierowcaZespółRezultat
14
Nyck de Vries
ART Grand Prix28 okr.
26
Nicholas Latifi
DAMS+ 4,918
31
Louis Delétraz
Carlin+ 5,995
48
Luca Ghiotto
UNI-Virtuosi Racing+ 7,607
55
Sérgio Sette Câmara
DAMS+ 11,378
62
Nobuharu Matsushita
Carlin+ 20,364
715
Jack Aitken
Campos Racing+ 27,403
83
Nikita Mazepin
DART Grand Prix+ 28,572
911
Callum Ilott
Sauber Junior Team by Charouz+ 32,394
107
Guanyu Zhou
DUNI-Virtuosi Racing+ 33,756
1110
Sean Gelael
Prema Racing+ 43,365
1216
Jordan King
MP Motorsport+ 47,493
1320
Giuliano Alesi
DTrident+ 48,620
1421
Ralph Boschung
Trident+ 59,021
1518
Tatiana Calderón
DBWT Arden+ 1:09,884
1614
Marino Sato
DCampos Racing+ 1:46,218
1717
Mahaveer Raghunathan
DMP Motorsport+ 1 okr.
1812
Matewos Isaakian
DSauber Junior Team by Charouz+ 1 okr.
NSK9
Mick Schumacher
DPrema Racing
NSK22
Artiom Markiełow
BWT Arden
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league