Ghiotto wygrywa w sprincie F2 w Abu Zabi

Luca Ghiotto odniósł pewne zwycięstwo w kończącym sezon sprinterskim wyścigu Formuły 2 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Nicholas Latifi, który został wicemistrzem serii, a na najniższym stopniu podium stanął Sergio Sette Câmara.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł startujący z pole position Giuliano Alesi pewnie obronił pierwsze miejsce, zaś na drugą lokatę przesunął się Ghiotto, który po ruszeniu z trzeciego pola wyprzedził Latifiego na dojeździe do pierwszego zakrętu na skutek boksowania kół w samochodzie przyszłorocznego kierowcy Williamsa. Na czwartym miejscu podążał Callum Ilott, a czołową piątkę uzupełniał Nobuharu Matsushita, który wczoraj zajął drugie miejsce w wyścigu głównym.

Na pierwszych okrążeniach Alesi odjechał od Ghiotto na ponad dwie sekundy, lecz wkrótce to Włoch podkręcił swoje tempo i na czwartym kółku zmniejszył stratą do 1,5 sekundy. Latifi, który początkowo był w stanie trzymać się tylnego skrzydła Ghiotto, na dalszym etapie wyścigu zaczął tracić sporo czasu, przez jego celem zaczęła być obrona przed Ilottem. Wolne tempo Kanadyjczyka sprawiło, że za nim i Ilottem utworzyła się dość spora kolejka kierowców.

Lepsze tempo drugiego Ghiotto pozwoliło mu na zmniejszenie straty do mniej niż sekundy i pojawienie się w zasięgu DRS, wypracowując jednocześnie 3-sekundową przewagę nad Latifim. Na ósmym okrążeniu Włoch w drugiej strefie DRS pewnie uporał się z Alesim i objął prowadzenie w wyścigu. W tym samym miejscu, lecz bardziej spektakularnie, na kolejnym kółku Sette Câmara wyprzedził Louisa Deletraza i przesunął się na szóste miejsce.

Tymczasem Alesi stracił zupełnie swoje tempo z początku wyścigu, tracąc pozycje na rzecz kolejnych kierowców. Najpierw na 10. okrążeniu w pierwszej strefie DRS wyprzedził go Latifi, a potem jego ruch powtórzył również Ilott. Przedwcześnie swój udział w wyścigu zakończył Artiom Markiełow, który zjechał do alei serwisowej z zajmowanego 13. miejsca. Kolejny słaby wyścig zaliczał z kolei mistrz F2 Nyck de Vries, który po zajęciu dopiero 13. pozycji wczoraj, teraz jechał na 14. lokacie.

Spore zużycie opon było jednym z kluczowych elementów tego wyścigu. Prowadzący Ghiotto, który na 15. okrążeniu miał trzy sekundy przewagi nad Latifim, uskarżał się na przyczepność swojego ogumienia, a ujęcia z kamery pokładowej pokazały naprawę zły stan przednich opon. Niewielkim pocieszeniem dla Włocha był fakt, że sprawy wyglądały dość podobnie również u innych kierowców. Gorszej przyczepności nie spodziewał się Alesi, który na hamowaniu do pierwszego zakrętu zblokował przednie opony, co pozwoliło Sette Camarze na wyprzedzenie swojego rywala na prostej i awans na czwartą lokatę.

Na 17. okrążeniu na torze na poboczu prostej na dojeździe do zakrętu nr 11 swój samochód z powodu problemów technicznych zaparkował Sean Gelael. Porządkowi zabrali pojazd ekipy Premy w niecałe dwa kółka, dzięki czemu rywalizacja została wznowiona na 19. okrążeniu. Zielona flaga nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ dosłownie kilkadziesiąt sekund później w 11. zakręcie doszło do kolizji między Matewosem Isaakianem, a Nikitą Mazepinem, przez co samochód pierwszego z nich zgasł, a drugi z powodu uszkodzeń przedniego skrzydła zjechał do alei serwisowej.

Wyścig wznowiono na przedostatnim, 21. okrążeniu. Wówczas Ghiotto miał już ponad 7 sekund przewagi nad Latifim i mimo problemów z oponami był w stanie jechać bardzo przyzwoitym tempem. Z kolei Latifi miał 3 sekundy zapasu nad Ilottem, który musiał bronić się przed atakami Sette Câmary. Ilott popełnił jednak mały błąd na hamowaniu po pierwszej prostej, co pozwoliło Brazylijczykowi na lepsze wyjście z szykany i wyprzedzenie rywala z wykorzystaniem systemu DRS, w efekcie awansując na trzecie miejsce.

Finalnie Ghiotto odniósł pewne zwycięstwo w ostatnim wyścigu tegorocznego sezonu Formuły 2 na torze w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął przyszłoroczny kierowca Williamsa Latifi, który został jednocześnie wicemistrzem serii, a na najniższym stopniu podium stanął Sette Câmara. Czwartą lokatę wywalczył Ilott, piąty był Alesi, jako szósty linię mety przekroczył Delétraz, a w punktach znaleźli się także Matsushita i Jack Aitken. Czołową dziesiątkę zamknęli Mick Schumacher i Guanyu Zhou.

PNrKierowcaZespółRezultat
18
Luca Ghiotto
UNI-Virtuosi Racing22 okr.
26
Nicholas Latifi
DAMS+ 7,274
35
Sérgio Sette Câmara
DAMS+ 10,235
411
Callum Ilott
Sauber Junior Team by Charouz+ 16,106
520
Giuliano Alesi
DTrident+ 17,273
61
Louis Delétraz
Carlin+ 19,451
72
Nobuharu Matsushita
Carlin+ 23,230
815
Jack Aitken
Campos Racing+ 27,075
99
Mick Schumacher
DPrema Racing+ 28,578
107
Guanyu Zhou
DUNI-Virtuosi Racing+ 29,112
1116
Jordan King
MP Motorsport+ 31,532
1221
Christian Lundgaard
Trident+ 37,018
134
Nyck de Vries
ART Grand Prix+ 40,436
1418
Tatiana Calderón
DBWT Arden+ 43,149
1517
Mahaveer Raghunathan
DMP Motorsport+ 52,593
1614
Marino Sato
DCampos Racing+ 59,719
173
Nikita Mazepin
DART Grand Prix+ 3 okr.
NSK12
Matewos Isaakian
DSauber Junior Team by Charouz
NSK10
Sean Gelael
Prema Racing
NSK22
Artiom Markiełow
BWT Arden
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league