Szwarcman wygrywa w F2 po starcie z 11. pola

Aktualny mistrz Formuły 3 Robert Szwarcman drugi weekend z rzędu odniósł zwycięstwo w głównym wyścigu Mistrzostw Formuły 2. Reprezentant zespołu Prema przebił się przez pół stawki, aby pokonać na mecie Nikitę Mazepina oraz Micka Schumachera.

W przeciwieństwie do wszystkich kierowców pierwszej dziesiątki, Szwarcman przystępował do wyścigu na pośrednich oponach. Nie przeszkodziło mu to w wyprzedzić na starcie pięciu rywali. Prowadzenie po starcie z pole position utrzymał natomiast Callum Ilott, za którym znaleźli się ruszający z czwartej i piątej pozycji Dan Ticktum i Mick Schumacher. Luca Ghiotto spadł z drugiego na piąte miejsce, a Guanyu Zhou z trzeciego na ósme.

Samochód bezpieczeństwa pojawił się na torze dwukrotnie w pierwszej połowie wyścigu – najpierw po kolizji dwóch kierowców Trident w pierwszym zakręcie, a później gdy Artiom Markiełow zakończył wyścig wbijając się w barierę w czwartym zakręcie. Rosjanin uderzył w samochód Marcusa Armstronga, który to wymijał jadącego z przebitą oponą Christiana Luundgarda.

Gdy tylko rywalizacja została wznowiona na koniec szóstego okrążenia, w boksach pojawił się Dan Ticktum, a już na kolejnym kółku to samo zrobił prowadzący Ilott. Na 10. okrążeniu po nowe opony zjechał Ghiotto, co pozwoliło mu przeskoczyć tę dwójkę, lecz nie trwało długo zanim Ilott i Ticktum odzyskali swoje lokaty. Brytyjczyk szybko zaczął mieć jednak problemy z oponami i został wyprzedzony kolejno przez Ghiotto, Zhou oraz Louisa Delétraza.

Pit-stopy rywali dały prowadzenie Schumacherowi, który zmienił opony z miękkich na pośrednie po 12. okrążeniach. Niemiec wyjechał z boksów za Ilottem, lecz wyprzedził go sześć okrążeń później i odjechał na bezpieczną odległość.

Prowadzenie objął tymczasem startujący na pośredniej mieszance Szwarcman, który zjechał do boksów dopiero na 10 okrążeń do mety. Rosjanin powrócił na tor za Ghiotto, lecz potrzebował zaledwie jednego okrążenia na wyprzedzenie Włocha oraz jadącego przed nim Ilotta.

Reprezentant Premy szybko dogonił swojego zespołowego kolegę Schumachera i objechał go w pierwszym zakręcie na siedem okrążeń przed metą. W natarciu był również Nikita Mazepin, który jako ostatni zjechał po nowe opony i wyprzedził Schumachera na przedostatnim okrążeniu w walce o drugie miejsce.

Za Schumacherem, poza podium finiszowali Ghiotto, Felipe Drugovich, Jehan Daruvala, Delétraz oraz Ilott, który wystartuje z pole position do niedzielnego sprintu. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Dan Ticktum oraz Guanyu Zhou.

Dzięki drugiej wygranej w tym sezonie, Szwarcman powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej Formuły 2.

PNrKierowcaZespółRezultat
121
Robert Szwarcman
DPrema Racing37 okr.
224
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 15,599
320
Mick Schumacher
Prema Racing+ 23,051
425
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 32,775
515
Felipe Drugovich
DMP Motorsport+ 36,241
68
Jehan Daruvala
DCarlin+ 40,104
711
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 46,191
84
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 48,780
92
Dan Ticktum
DAMS+ 49,652
103
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 52,176
1117
Giuliano Alesi
HWA Racelab+ 1:01,789
1214
Nobuharu Matsushita
MP Motorsport+ 1:21,317
139
Jack Aitken
Campos Racing+ 1:31,744
1412
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 1:45,786
1510
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 1 okr.
167
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 1 okr.
171
Sean Gelael
DAMS+ 1 okr.
NSK6
Christian Lundgaard
ART Grand Prix
NSK5
Marcus Armstrong
DART Grand Prix
NSK16
Artiom Markiełow
HWA Racelab
NSK23
Marino Sato
Trident
NSK22
Roy Nissany
Trident

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league