Mazepin odnosi pierwsze zwycięstwo w Formule 2

Nikita Mazepin odniósł zwycięstwo w sobotnim wyścigu głównym Formuły 2 na brytyjskim torze Silverstone. Dla Rosjanina to jednocześnie pierwsza wygrana w bezpośrednim przedsionku F1. Drugie miejsce zajął Guanyu Zhou dzięki popisowej jeździe na alternatywnej strategii, a na najniższym stopniu podium stanął Yuki Tsunoda.

Początek wyścigu był bardzo pechowy dla Calluma Ilotta. Brytyjczyk, który miał wystartować z drugiego pola, nie ruszył do okrążenia formującego i został zepchnięty do alei serwisowej, lecz był w stanie stamtąd ruszyć do rywalizacji.

Wydawać by się mogło, że dzięki temu startujący z pole position Felipe Drugovich będzie miał ułatwione zadanie. Kapitalnym początkiem popisał się jednak Mick Schumacher, który z trzeciego pola dosłownie wyminął Brazylijczyka na prostej startowej i został liderem wyścigu w pierwszym zakręcie. Drugovich wkrótce stracił kolejne dwie pozycje i na drugie miejsce awansował Mazepin po starcie z P5, a jako trzeci jechał Christian Lundgaard. Dobry start zaliczył również Robert Szwarcman, który po wczorajszych kłopotliwych kwalifikacjach i starcie z P18, przesunął się już na 13. pozycję.

Na tym etapie wyścigu Mazepin prezentował jednak lepsze tempo. Rosjanin na trzecim okrążeniu wyprzedził Schumachera w spektakularnym stylu po zewnętrznej zakrętu Stowe, wykorzystując również aktywny system DRS na prostej Wellington. Kierowca Hitech wkrótce był w stanie odskoczyć od Niemca na prawie dwie sekundy, pozbawiając rywala możliwości kontrataku za pomocą DRS-u. Do gry powrócił z kolei Drugovich, który po problematycznym początku trzymał się blisko Lundgaarda.

Liderzy zjechali do boksów po twarde opony na końcu ósmego okrążenia. W boksach znaleźli się zarówno Mazepin, jak i Schumacher – kierowcy dokładnie w takiej kolejności opuścili aleję serwisową. Jedno okrążenie więcej postanowił przejechać Lundgaard, który po swoim serwisie powrócił na tor obok Mazepina, lecz nierozgrzane opony dały o sobie znać, przez co zarówno Mazepin, jak jadący za nim Schumacher pewnie wyprzedzili Duńczyka w pierwszym sektorze.

Na pozycję lidera wrócił Drugovich, który korzystał z alternatywnej strategii po starcie na twardych oponach. Za jego plecami jechał Zhou, który przed serią pit stopów przebił się z P8 na P5, a teraz jechał na drugim miejscu, tracąc do Brazylijczyka nieco ponad 2 sekundy, a trzeci Jack Aitken miał już 11,5 sekundy straty na 15. okrążeniu.

Tymczasem z tyłu doszło do pojedynku między Schumacherem a Lundgaardem. Schumacher próbował wyprzedzić Artioma Markiełowa, jednak Rosjanin trochę go przyblokował, przez co Niemiec musiał mocniej zahamować. Wykorzystał to Lundgaard, który wyprzedził Schumachera, a następnie Markiełowa i rozpoczął pościg za Mazepinem, do którego tracił prawie 5 sekund. Schumacher utknął za Markiełowem na kolejne półtora okrążenia, ale ostatecznie udało mu się wyprzedzić kierowcę HWA Racelab na dojeździe do zakrętu Maggotts.

Na 19. okrążeniu w boksach zameldował się Drugovich, a trzy kółka później to samo zrobili Zhou i Aitken, dzięki czemu na pozycję lidera powrócił Mazepin, który miał 4,5 sekundy przewagi nad Lundgaardem. Z kolei Ilott, który przystąpił do wyścigu z alei serwisowej, awansował już na siódme miejsce, lecz niedługo później musiał ulec w walce z szybszym Zhou, który na 23. okrążeniu wyprzedził również Daruvalę.

Zhou był wyraźnie szybszy również od jadących przed nim rywali. Najpierw wyprzedził on Schumachera, który zdawał się znacząco tracić swoje tempo po utracie pozycji na rzecz Tsunody, a następnie samego Tsunodę, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce. Zhou radykalnie zmniejszał stratę do Lundgaarda i na trzy okrążenia przed końcem znalazł się on w zasięgu DRS-u. Kierowca Uni-Virtuosi skorzystał z tego systemu na prostej Wellington, aby pokonać Duńczyka i awansować na drugie miejsce, lecz jego strata do liderującego Mazepina wynosiła 5,5 sekundy. Na ostatnim okrążeniu również na prostej Wellington Tsunoda był w stanie dojechać, a następnie wyprzedzić Lundgaarda i awansować na trzecie miejsce.

Ostatecznie Mazepin odniósł pewne zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 na brytyjskim torze Silverstone. Dla Rosjanina to pierwsze zwycięstwo w bezpośrednim przedsionku F1. Drugie miejsce zajął Zhou po fantastycznej jeździe na alternatywnej strategii, a na najniższym stopniu podium stanął Tsunoda. Jako czwarty linię mety przekroczył Lundgaard, piąty był Ilott po starcie z alei serwisowej, na szóstym miejscu sklasyfikowany został Louis Delétraz, na siódmej pozycji dojechał Drugovich, a czołową dziesiątkę zamknęli Dan Ticktum, który wystartuje jutro z pole position, a także Schumacher i Nobuharu Matsushita.

Sprinterski wyścig Formuły 2 na Silverstone rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:10.

PNrKierowcaZespółRezultat
124
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix29 okr.
23
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 5,323
37
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 7,406
46
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 8,094
54
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 10,764
611
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 16,121
715
Felipe Drugovich
DMP Motorsport+ 18,136
82
Dan Ticktum
DAMS+ 20,580
920
Mick Schumacher
Prema Racing+ 24,742
1014
Nobuharu Matsushita
MP Motorsport+ 25,319
1112
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 26,230
128
Jehan Daruvala
DCarlin+ 26,527
139
Jack Aitken
Campos Racing+ 26,744
1421
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 30,767
151
Sean Gelael
DAMS+ 31,585
165
Marcus Armstrong
DART Grand Prix+ 37,827
1725
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 45,263
1816
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 53,528
1917
Giuliano Alesi
HWA Racelab+ 1:00,579
2023
Marino Sato
Trident+ 1:12,128
2110
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 1:27,775
NSK22
Roy Nissany
Trident

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league