Matsushita wygrywa w F2 po starcie z 18. pozycji

Nobuharu Matushita odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznym sezonie Mistrzostw Formuły 2. Japończyk wykorzystał wyjazd samochodu bezpieczeństwa, żeby przebić się z końca na sam początek stawki na torze w Barcelonie. Robert Szwarcman powrócił do walki o tytuł, kończąc wyścig na drugim miejscu, przed Guanyu Zhou.

Pole position do sobotniego wyścigu wywalczył Callum Ilott, którego już w pierwszym zakręcie wyprzedził Robert Szwarcman. Znakomitym startem na twardych oponach popisał się Mick Schumacher, awansując z piątej na trzecią lokatę. Niemiec przez chwilę wysunął nos przed prowadzącą dwójkę, lecz musiał wycofać się z ataku po zewnętrznej.

Wyścig został szybko zneutralizowany po tym, jak Marcus Armstrong wypadł z toru w czwartym zakręcie. Szwarcman pozostał na prowadzeniu po restarcie, lecz na ósmym okrążeniu Ilott objechał go w pierwszym zakręcie, korzystając z systemu DRS. Kierowca UNI-Virtuosi szybko umocnił się na prowadzeniu, a mistrzowi F3 nie pozostało nic innego jak zjechać do boksów na przyspieszony pit-stop. Ilott zmienił opony okrążenie później od Szwarcmana i pozostał przed nim.

Prowadzenie objął w tym momencie Schumacher, który początkowo utrzymywał równe tempo, lecz jego twarde opony wkrótce zaczęły się zużywać i Niemiec nie tylko jechał coraz wolniej, ale również popełniał kosztowne błędy, prawie eliminując się z wyścigu po zahaczeniu o żwirowe pobocze w połowie dystansu.

Schumacher zjechał w końcu do boksów na 23. okrążeniu i spadł na odległą, 13. pozycję. Gdy Niemiec zmierzał do swoich mechaników, na prowadzenie powrócił Ilott, wyprzedzając na prostej startowej Nikitę Mazepina. Wkrótce to samo zrobił Matushita, który jako jeden z nielicznych nie zjeżdżał jednak do boksów.

Dwa okrążenia później losy wyścigu odmienił drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa, po kolizji Seana Gelaela z Giuliano Alesim, po której ten drugi pozostał unieruchomiony na wysokim krawężniku w dziesiątym zakręcie. Ilott i Szwarcman zdecydowali się wykonać dodatkowy pit-stop po miękkie opony. W boksach dołączył do nich Matushita, dla którego był to jedyny postój. Japończyk rozdzielił tę dwójkę, a na prowadzenie wyszedł Yuki Tsunoda, nie decydując się na dodatkowy pit-stop.

Na wyjeździe samochodu bezpieczeństwa skorzystał Schumacher, który powrócił do pierwszej dziesiątki, a po restarcie wyprzedził Jacka Aitkena w walce o szóstą lokatę. Prowadzenia dzielnie bronił natomiast Tsunoda, utrzymując za sobą Ilotta przez całe okrążenie. Lider klasyfikacji generalnej szybko znalazł się pod presją ze strony Matsushity, który przypuścił odważny atak od zewnętrznej w czwartym zakręcie. Ta dwójka długo jechała obok siebie, aż Ilott musiał odpuścić w siódmym zakręcie, oddając także kolejną pozycję na rzecz Szwarcmana.

Matsushita następnie zaatakował Tsunodę, aby objąć prowadzenie w pierwszym zakręcie na trzy okrążenia przed końcem. Kierowca MP Motorsport zdążył wykonać swój manewr przed ostatnim wyjazdem samochodu bezpieczeństwa, spowodowanym przez wypadek Roya Nissany’ego w trzecim zakręcie.

Gdy wyścig został wznowiony na jedno okrążenie do mety, Matushita szybko odjechał i niezagrożony zmierzał po swoje piąte zwycięstwo w Formule 2. Szwarcman uporał się natomiast z Tsunodą, aby zająć drugie miejsce. Japończyk stracił do mety jeszcze dwie pozycje na rzecz Mazepina oraz Guanyu Zhou. Rosjanin otrzymał jednak 5-sekundową karę, która wypchnęła go poza punktowaną dziesiątkę.

Ilott został sklasyfikowany na piątej pozycji, przed Mickiem Schumacherem, Felipe Drugovichem i Lucą Ghiotto, który wystartuje z pole position do niedzielnego sprintu. Dan Ticktum i Louis Delétraz uzupełnili punktowaną dziesiątkę.

PNrKierowcaZespółRezultat
114
Nobuharu Matsushita
MP Motorsport35 okr.
221
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 1,599
33
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 6,166
47
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 7,796
54
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 7,954
620
Mick Schumacher
Prema Racing+ 8,471
715
Felipe Drugovich
DMP Motorsport+ 8,831
825
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 8,992
92
Dan Ticktum
DAMS+ 9,438
1011
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 9,494
116
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 9,658
1216
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 10,552
1324
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 10,661
1412
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 14,389
1523
Marino Sato
Trident+ 15,157
1610
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 15,327
178
Jehan Daruvala
DCarlin+ 18,437
189
Jack Aitken
Campos Racing+ 1 okr.
191
Sean Gelael
DAMS+ 1 okr.
NSK22
Roy Nissany
Trident
NSK17
Giuliano Alesi
HWA Racelab
NSK5
Marcus Armstrong
DART Grand Prix
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league