Ticktum zwycięża w wyścigu sprinterskim F2 na Monzy (akt.)

Dan Ticktum odniósł pewne zwycięstwo w wyścigu sprinterskim Formuły 2 na włoskim torze Monza. Drugie miejsce zajął Callum Ilott, który został nowym liderem mistrzostw, a na najniższym stopniu podium stanął Christian Lundgaard.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł lepszym startem popisał się ruszający z drugiego pola Ticktum, który na dojeździe do pierwszej szykany pokonał mającego pole position Louisa Delétraza. Wczorajszy zwycięzca wyścigu głównego Mick Schumacher awansował na szóste miejsce po wyprzedzeniu Luki Ghiotto oraz Guanyu Zhou, zaś na polach startowych został Artiom Markiełow, którego samochód zgasł.

Schumacher był na fali wznoszącej. Już na drugim okrążeniu był piąty – jego rywal Lundgaard stawiał pewien opór w pierwszym zakręcie, lecz na dojeździe do czwartego zakrętu nie miał już problemów z pokonaniem Duńczyka. Problemy dotknęły z kolei Yuki Tsunodę, którego samochód odmówił posłuszeństwa na wyjeździe z Ascari, lecz był w stanie odpalić silnik i powrócić do rywalizacji na przedostatnim, 21. miejscu, lecz później zjechał do boksów na inspekcję awarii. To wypromowało Schumachera na czwartą lokatę.

Ticktum prezentował przyzwoite tempo na pozycji lidera, odskakując od Delétraza na 1,5 sekundy. Sam Szwajcar miał za swoimi plecami Ilotta oraz Schumachera i tą trójkę dzieliło tylko sekunda. Wkrótce do nich dojechał Zhou, który na prostej startowej wywarł presję na Niemcu i wymusił na nim przestrzelenie pierwszej szykany, w wyniku czego stracił kilka pozycji. Sam Chińczyk dosłownie chwilę później doznał jednak ogromnych problemów technicznych związanych z silnikiem lub skrzynią biegów i spadł praktycznie na koniec stawki. W bardzo wolnym tempie był on w stanie dojechać do alei serwisowej, gdzie wycofał się z rywalizacji.

Na 11. okrążeniu Ilott zbliżył się wystarczająco do Deletraza i wyprzedził Szwajcara na prostej startowej z użyciem systemu DRS, dzięki czemu awansował na drugie miejsce. W tym momencie tracił on 3 sekundy do wciąż prowadzącego Ticktuma. Z kolei Schumacher, który był piąty, miał widoczne problemy z wibracjami ze strony lewej przedniej opony, którą wcześniej zblokował podczas obrony przed Zhou. Wkrótce z Delétraza uporał się także Lundgaard, który przesunął się na prowizoryczne miejsce na podium również po ataku na dojeździe do pierwszej szykany.

Na 15. kółku konieczne było użycie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Felipe Drugovich został uderzony w pierwszej szykanie przez Roya Nissaniego, co spowodowało obrócenie się i zgaśnięcie silnika w pojeździe Brazylijczyka, którego nie udało się już odpalić. Ciężki sprzęt musiał wyjechać na tor, aby zabrać bolid ekipy MP Motorsport, stąd neutralizacja wyścigu.

 

Tuż po restarcie, który nastąpił na początku 19. okrążenia, Ticktum pewnie prowadził, lecz kolejność na pozostałych miejscach na podium była otwarta. Ilott znajdował się tuż przed Lundgaardem, zaś tuż za nimi podążał Delétraza oraz Schumacher, który mimo problemów z wibracjami wyprzedził Szwajcara na hamowaniu do pierwszego zakrętu.

Ostatecznie Ticktum odniósł pewne zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na Monzy. Co ciekawe, Brytyjczyk zatrzymał się na poboczu Curva Grande na okrążeniu zjazdowym, najprawdopodobniej z powodu braku wystarczającej ilości paliwa. Drugie miejsce zajął Ilott, który został nowym liderem mistrzostw, a na najniższym stopniu podium stanął Lundgaard. Czwartą lokatę wywalczył Schumacher, piąty był Delétraz, jako szósty linię mety przekroczył Szwarcman, a czołową dziesiątkę zamknęli Jehan Daruvala, Jack Aitken, Nikita Mazepin oraz Jüri Vips.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 2 będzie runda na torze Mugello, która zostanie zorganizowana już za tydzień.

Aktualizacja

Dan Ticktum został dyskwalifikowany za to, że po wyścigu z jego samochodu niemożliwe było pobranie próbki paliwa o wymaganej ilości do badań. Tym samym wygrał Callum Ilott, drugie miejsce zajął Christian Lundgaard, a trzecią lokatę wywalczył Mick Schumacher. Więcej informacji TUTAJ.

PNrKierowcaZespółRezultat
14
Callum Ilott
UNI-Virtuosi21 okr.
26
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 0,636
320
Mick Schumacher
Prema Racing+ 1,952
411
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 2,409
521
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 2,675
68
Jehan Daruvala
DCarlin+ 6,326
79
Jack Aitken
Campos Racing+ 12,299
824
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 14,119
91
Jüri Vips
DDAMS+ 15,022
1022
Roy Nissany
Trident+ 26,181
1114
Nobuharu Matsushita
MP Motorsport+ 26,416
1217
Giuliano Alesi
HWA Racelab+ 27,668
1323
Marino Sato
Trident+ 28,449
1410
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 37,103
1525
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 55,391
1616
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 1 okr.
1712
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 1 okr.
185
Marcus Armstrong
DART Grand Prix+ 1 okr.
NSK15
Felipe Drugovich
DMP Motorsport
NSK7
Yuki Tsunoda
DCarlin
NSK3
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi
DSK2
Dan Ticktum
DAMS21 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league