Pourchaire wygrywa po raz drugi w sezonie Formuły 2

Theo Pourchaire odniósł swoje drugie w tym sezonie zwycięstwo dzięki wygranej w pierwszym sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze Monza.

Na starcie Jüri Vips wyprzedził ruszającego z pole position Davida Beckmanna. Na pierwszym okrążeniu z Niemcem walczył również Dan Ticktum, jednak nie był w stanie wyprowadzić skutecznego manewru wyprzedzania. Za nimi Lirim Zendeli wyprzedził Guanyu Zhou w szykanie Ascari, a Robert Szwarcman próbował również zaatakować w Parabolice. Z kolei Enzo Fittipaldi został ukarany za spowodowanie obrócenia się Marino Sato w pierwszym zakręcie na początku rywalizacji, jednak kierowca Charouz wkrótce wycofał się. Tymczasem Szwarcman otrzymał karę doliczenia pięciu sekund za wyjazd poza tor na starcie i zyskanie na tym przewagi.

Na drugim okrążeniu Pourchaire i Ticktum zaliczyli mocne hamowanie do pierwszej szykany podczas walki o trzecie miejsce, w wyniku czego Francuz musiał ratować się ucieczką na pobocze. Ticktum jednak próbował za wszelką cenę pozostać na torze, jednak został uderzony przez Felipe Drugovicha i nie był w stanie powrócić już do wyścigu. Spowodowało to wyjazd samochodu bezpieczeństwa, co dało możliwość zjazdu po nowe przednie skrzydło dla Drugovicha.

Na nieplanowany pit stop po nowe przednie skrzydło musiał zjechać również Ralph Boschung, który również był uwikłany w zamieszanie związane z Ticktumem, jednak zrobił to dopiero na początku piątego okrążenia, kiedy neutralizacja zakończyła się.

Po wznowieniu Liam Lawson oraz Pourchaire doznali między sobą kontaktu, przez co Nowozelandczyk otrzymał czarno-pomarańczową flagę zmuszającą kierowcę do zjazdu do boksów. Niedługo później dyrekcja wyścigu zastosowała wirtualny samochód bezpieczeństwa z powodu wyjazdu Drugovicha w żwir w Ascari po wcześniejszym zjeździe do boksów. Brazylijczyk z powodu uszkodzeń samochodu musiał wycofać się z rywalizacji.

Na siódmym okrążeniu w drugim Lesmo doszło do interesującego i jednocześnie zaciętego pojedynku między zespołowymi kolegami z Premy – Piastrim i Szwarcmanem. Rosjanin obrał wewnętrzną linię i nieco wypchnął swojego partnera w żwir, awansując w ten sposób na siódme miejsce. Chwile później między Piastrim a Daruvalą doszło do kontaktu po tym, jak junior Red Bulla próbował pokonać kierowcę Premy po zewnętrznej zakrętu Roggia, lecz doznał uszkodzenia przedniego skrzydła, które wymienił na dziesiątym kółku, a ponadto otrzymał miękkie opony.

Dwa okrążenia później Pourchaire jechał już tuż za Beckmannem, zaś duet ten zbliżał się do wciąż prowadzącego Vipsa. Beckmann zaliczył wyjazd poza tor w pierwszym zakręcie, co wykorzystał Pourchaire, awansując na drugie miejsce. Na trzecią lokatę z kolei przesunął się Zhou.

Wkrótce na torze pojawił się drugi w tym wyścigu samochód bezpieczeństwa. Spowodował go Nissany, który obrócił się na wyjściu z szykany Ascari i przejechał wzdłuż toru. Jadący za nim Piastri musiał wykonać bardzo gwałtowny manewr, aby ominąć Izraelczyka.

Wyścig został wznowiony na początku 14. okrążenia. Na dojeździe do pierwszego zakrętu Szwarcman awansował na czwarte miejsce po skutecznym ataku na Beckmannie, a chwilę później z Niemcem uporał się także Zendeli. Na tym samym kółku Pourchaire wyprzedził Vipsa na dojeździe do Rettifilo i został nowym liderem.

Na 16. kółku Zhou przesunął się na trzecią lokatę, a tuż za nim podążał Szwarcman, na którym ciągle ciążyła kara czasowa. Vips zblokował swoje opony dwa okrążenia później i spadł w wyniku tego na piąte miejsce, promując Zhou na drugą pozycję.

Pourchaire do końca rywalizacji był niezagrożony i odniósł zwycięstwo z przewagą czterech sekund nad resztą stawki. Drugie miejsce zajął Zhou, zaś trzecia lokata przypadła Lundgaardowi po nałożonej karze na Szwarcmana. Piastri ukończył rywalizację na czwartej pozycji, zaś piąty był Lawson. Czołową dziesiątkę zamknęli Szwarcman, Bent Viscaal, Vips, Daruvala oraz Beckmann.

PNrKierowcaZespółRezultat
110
Théo Pourchaire
ART Grand Prix21 okr.
23
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 4,360
39
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 6,929
42
Oscar Piastri
Prema Racing+ 7,694
57
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 9,767
61
Robert Szwarcman
Prema Racing+ 10,747
724
Bent Viscaal
Trident+ 11,504
88
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 12,789
96
Jehan Daruvala
Carlin+ 13,168
1020
David Beckmann
Campos Racing+ 15,232
1117
Marcus Armstrong
DAMS+ 15,646
1222
Jake Hughes
HWA Racelab+ 18,840
1323
Alessio Deledda
HWA Racelab+ 20,397
1421
Ralph Boschung
Campos Racing+ 1 okr.
1512
Lirim Zendeli
MP Motorsport+ 3 okr.
NSK25
Marino Sato
Trident
NSK11
Richard Verschoor
MP Motorsport
NSK16
Roy Nissany
DAMS
NSK15
Guilherme Samaia
Charouz Racing System
NSK4
Felipe Drugovich
UNI-Virtuosi
NSK14
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System
NSK5
Dan Ticktum
Carlin
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze