Drugovich triumfuje w wyścigu głównym F2 w Monako

Felipe Drugovich zwyciężył w wyścigu głównym na ulicznym torze w Monako, po świetnej walce z Theo Pourchaire’em. Francuz zajął drugie miejsce, a podium uzupełnił Jüri Vips. Liderem kwalifikacji generalnej pozostał Drugovich i ma 32 punkty przewagi nad drugim Pourchaire’em.

Podobnie jak wyścig sprinterski, wyścig główny również był opóźniony. Do okrążenia formującego ze swoich miejsc nie ruszyli Liam Lawson oraz Roy Nissany. Obaj kierowcy startowali z pitlane'u.

Na starcie Drugovich, podobnie jak pierwsza trójka, utrzymał swoją pozycję. Dennis Hauger popisał się świetnym startem przeskakując kilka pozycji. Drugovich dość szybko odjechał rywalom na ponad dwie sekundy, kontrolując wyścig na pierwszych okrążeniach wyścigu.

Vips zaczął zbliżać się do jadącego na trzeciej pozycji Doohana, tracąc do niego około pół sekundy. Kierowcy jechali jednak bardzo podobnym tempem i juniorowi Red Bulla ciężko było zbliżyć się jeszcze bardziej do jadącego przed nim Australijczyka.

Na zmianę ogumienia jako pierwszy z czołówki zjechał jadący na alternatywnej strategii Hauger, który zmienił swoje super miękkie opony na miękką mieszankę. W tym czasie Pourchaire wciąż gonił Drugovicha. Drugovich na 11. okrążeniu pokonał najszybsze kółko wyścigu, a kierowca ART GP był na tym okrążeniu tylko 0,001 s. wolniejszy.

Na 13. okrążeniu Doohan znacznie zwiększył tempo oddalając się od Vipsa na ponad sekundę. Przyśpieszył również Pourchaire, który zbliżył się do Drugovicha na blisko 1,5. Na 16. okrążeniu wycofał się Roy Nissany.

Trzy okrążenia później Amaury Cordeel uderzył w barierki uszkadzając swój bolid i zatrzymując się na prostej startowej. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, a większość stawki zjechała do alei serwisowej. Problemy w boksie mieli zarówno Drugovich jak i Pourchaire, dzięki czemu Brazylijczyk zdołał utrzymać pozycję lidera. Vips dzięki sprawnej zmianie opon zyskał i znalazł się przed Doohanem.

Porządkowi szybko uporali się z uszkodzonym bolidem Van Amersfoort Racing i rywalizacja została wznowiona na 22. okrążeniu. Pourchaire straszył Drugovicha podjeżdżając bardzo blisko skrzyni biegów lidera, jednak Brazylijczyk świetnie przeprowadził restart i utrzymał swoją pozycję. Vips również pozostał na swojej pozycji po restarcie.

Rywalizacja nie potrwała jednak długo, ponieważ okrążeniu 23. ponownie wyjechał samochód bezpieczeństwa spowodowany kolizją Novalaka i Lawsona w szóstym zakręcie.

Druga neutralizacja zakończyła się na 26. okrążeniu. Restart ponownie przebiegł po myśli Drugovicha, który utrzymał swoją pozycję. W pierwszej trójce ponownie nie doszło do żadnych zmian, jednak Pourchaire trzymał się bardzo blisko lidera, jadąc nieco lepsze okrążenia od Brazylijczyka.

Po pięciu okrążeniach Drugovich poprawił swoje tempo, jednak wciąż nie mógł odjechać Francuzowi na bezpieczny dystans. Dopiero na pięć okrążeń przed zakończeniem rywalizacji Drugovich zdołał odjechać Pourchaire'owi na ponad 0,8 s. Francuz jednak nie odpuszczał i w ostatnie okrążenie kierowcy wjechali z różnicą 0,5 s. Różnica ta utrzymywała się przez całe okrążenie, jednak to ostatecznie Drugovich wyszedł zwycięsko z tej walki wygrywając wyścig główny na ulicach Monte Carlo.

Drugie miejsce zajął Pourchaire, który pomimo świetnej jazdy nie zdołał pokonać Drugovicha. Podium uzupełnił Vips, który stracił do drugiego Francuza 7,2 s. Czwarte miejsce zajął Doohan, a na piątej pozycji uplasował się Fittipaldi. Szósty ukończył Armstrong, a TOP10 uzupełnili Hauger, Jehan Daruvala, Logan Sargeant, który zyskał cztery pozycje, oraz Marino Sato. Na ostatnim okrążeniu, w zakręcie szóstym zderzyli się Calan Williams i Ayumu Iwasa, przez co obaj kierowcy nie dojechali do mety.

Kolejna runda Formuły 2 odbędzie się ponownie na torze ulicznym, tym razem w Baku w Azerbejdżanie, w dniach 10-12 czerwca.

PNrKierowcaZespółRezultat
111
Felipe Drugovich
MP Motorsport42 okr.
210
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 0,827
38
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 8,042
43
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 12,954
522
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 13,534
67
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 14,746
71
Dennis Hauger
Prema Racing+ 15,301
82
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 15,721
96
Logan Sargeant
Carlin+ 16,164
104
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 24,165
1123
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 27,670
1220
Richard Verschoor
Trident+ 27,755
1324
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 30,513
149
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 31,625
1514
Olli Caldwell
Campos Racing+ 32,609
1621
Calan Williams
Trident+ 1 okr.
1717
Ayumu Iwasa
DAMS+ 1 okr.
NSK5
Liam Lawson
Carlin
NSK12
Clement Novalak
MP Motorsport
NSK25
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing
NSK16
Roy Nissany
DAMS

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze