Vesti wygrywa wyścig główny F2 w Arabii Saudyjskiej

Duńczyk Frederik Vesti zwyciężył w wyścigu głownym F2 na torze Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Jako drugi linie mety przekroczył Jack Doohan. Podium uzupełnił Jehan Daruvala.

Do startu do wyścigu głównego z pole position ruszał Victor Martins. Obok niego w pierwszej linii ustawił się Ollie Bearman, a za ich plecami ustawili się Doohan i Daruvala.

Z bloków najlepiej wystartował Bearman, który wyprzedził Martinsa i już po dwóch pierwszych zakrętach został liderem wyścigu. Z tyłu stawki doszło do kontaktu między Bradem Benavidesem a Amaurym Cordeelem. Belg uszkodził przednie skrzydło, a Hiszpan zatrzymał swój bolid na torze wywołując wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Po wznowieniu ścigania jadący na drugim miejscu Martins odparł atakującego go Doohana i zaczął zblżać się do prowadzącego Bearmana.

Już na siódmym okrążeniu nastąpiły pierwsze zjazdy kierowców, którzy rozpoczęli wyścig na oponach supermiękkich. W pitstopach trzecią pozycje stracił Jack Doohan. Ekipa Premy dużo szybciej uwinęła się ze zmianą, co pozwoliło Frederikowi Vestiemu wskoczyć przed Australijczyka.

Po zmianie ogumienia rozpoczęła się też zacięta walka między Martinsem a Bearmanem, którzy jadąc w środku stawki pojedynkowali się o wirtualne prowadzenie w wyścigu. Na 9 okrążeniu Francuz zdołał wcisnąć się przed kierowcę Premy, ale manewr był nieprzepisowy i Victor oddał pozycję rywalowi.

2 okrążenia później Martins wykonał skuteczny manewr, a Bearman próbując skontrować kierowcę ART popełnił błąd i spadł również za czychającego tuż za nimi Vestiego.

Na szesnastym okrążeniu Vesti znacząco zbliżył się do Martinsa i szykował się do manewru wyprzedzania. Presja opłaciła się – Francuz popełnił niewymuszony błąd i obrócił swój bolid w zakręcie nr 22, gasząc swój silnik i eliminując się z rywalizacji. Chwile wcześniej identyczny błąd popełnił również Ollie Bearman, który mocno zdarł swoje opony i zaczął osuwać się w klasyfikacji.

Stojący na torze samochód Martinsa wywołał kolejny wirtualny samochód bezpieczeństwa. Po wznowieniu rywalizacji wirtualnym liderem wyścigu był Vesti przed Doohanem, Daruvalą i Iwasą. Pierwsza piątka kierowców, na czele z Arthurem Leclerciem, wciąż miała do wykonania zjazd do alei serwisowej.

Między dziewiętnastym a dwudziestym czwartym okrążeniem wszyscy kierowcy, którzy zaczęli od twardszej mieszanki zjechali do boksów, a Vesti objął realne prowadzenie w wyścigu. Na tym etapie Duńczyk miał już ponad 5 sekund przewagi nad goniącym go Doohanem.

Członek programu młodych kierowców Mercedesa nie oddał już prowadzenia do końca wyścigu. Drugie miejsce zajął Jack Doohan, a na najniższym stopniu podium stanął Jehan Daruvala. Na czwartym miejscu do mety dojechał Ayumu Iwasa, a za nim uplasowali się kolejno: Dennis Hauger, Richard Verschoor, Enzo Fittipaldi, Arthur Leclerc, Isack Hadjar oraz Ollie Bearman, który uzupełnił punktowaną dziesiątkę.

Nie był to dobry wyścig dla liderów obu klasyfikacji generalnych. Poza Iwasą, żaden z kierowców z pierwszej piątki «generalki» nie zdołał zdobyć chociaż punktu. Podobnie w klasyfikacji konstruktorów, gdzie dwa czołowe zespoły – Campos oraz ART zakończyły wyścig główny bez ani jednego oczka.

PNrKierowcaZespółRezultat
17
Frederik Vesti
Prema Racing28 okr.
214
Jack Doohan
Invicta Virtuosi Racing+ 3,959
32
Jehan Daruvala
MP Motorsport+ 7,546
411
Ayumu Iwasa
DAMS+ 11,379
51
Dennis Hauger
MP Motorsport+ 11,712
622
Richard Verschoor
Van Amersfoort Racing+ 14,014
74
Enzo Fittipaldi
Rodin Carlin+ 14,220
812
Arthur Leclerc
DAMS+ 17,012
910
Isack Hadjar
Hitech Pulse-Eight+ 21,646
108
Oliver Bearman
Prema Racing+ 23,910
1116
Roy Nissany
PHM Racing by Charouz+ 28,854
1224
Kush Maini
Campos Racing+ 29,731
135
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 31,238
1420
Roman Staněk
Trident+ 32,019
159
Jak Crawford
Hitech Pulse-Eight+ 32,973
1621
Clement Novalak
Trident+ 36,131
173
Zane Maloney
Rodin Carlin+ 37,076
1823
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing+ 40,339
1925
Ralph Boschung
Campos Racing+ 47,097
2015
Amaury Cordeel
Invicta Virtuosi Racing+ 1:31,499
NSK6
Victor Martins
ART Grand Prix
NSK17
Brad Benavides
PHM Racing by Charouz

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze