Bearman najlepszy w wyścigu głównym F2. Dramat Vestiego

Ollie Bearman wygrał wyścig główny F2 na legendarnym torze Monza. To czwarty triumf 18-letniego Brytyjczyka w tym sezonie. Drugie miejsce po starcie z drugiej dziesiątki zajął Ayumu Iwasa. Podium uzupełnił Theo Pourchaire.

Z pole position do niedzielnej rywalizacji ruszał Pourchaire. Drugie miejsce w pierwszym rzędzie zajął Ollie Bearman. Za ich plecami swoje bolidy ustawili Roman Stanek oraz Isack Hadjar. Kolejne pozycje zajmowali Victor Martins, Kush Maini oraz Jak Crawford.

Pourchaire zaliczył solidny start, ale to Bearman objął prowadzenie już za pierwszym zakrętem. Za ich plecami świetnie rozpoczął Frederik Vesti. Duńczyk zaliczył świetny start i błyskawicznie znalazł się na piątej pozycji. Wtedy jednak sen zmienił się w koszmar dla Frederika. Roman Stanek po utracie pozycji kosztem Martinsa bronił się przed atakiem Vestiego. Czech wywiózł kierowcę Premy poza tor. Frederik uderzył w bariery i obrócił swój bolid. To był koniec wyścigu dla kandydata do tytułu. Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. W międzyczasie z wyścigu odpadł też Clement Novalak.

Kierowcy wrócili do ścigania na piątym okrążeniu. Pourchaire od razu zaczął pokazywać się w lusterkach prowadzącego Bearmana. Trzecie i czwarte miejsce wciąż zajmowali kolejno Martins oraz Stanek.

Już na siódmym kółku doszło do następnej neutralizacji. Arthur Leclerc przestrzelił pierwszy zakręt, a jego bolid zgasł, co ponownie wywołało na tor samochód bezpieczeństwa. Zdecydowana większość kierowców postanowiła wykorzystać zamieszanie na zmianę opon. Na torze pozostali jedynie Daruvala, Doohan, Iwasa oraz Hadjar. Dużo czasu w pitstopach stracili Martins oraz Stanek. Francuz i Czech po zmianie ogumienia wylądowali pod koniec pierwszej dziesiątki.

Do rywalizacji kierowcy wrócili dopiero na jedenastym okrążeniu. Rozpoczęła się walka między kierowcami którzy nie byli jeszcze u swoich mechaników. Tymczasowym liderem został Ayumu Iwasa. Wtedy jednak doszło do potężnej kolizji z tyłu stawki. Roy Nissany uderzył w tył bolidu Zane’a Maloney’a. Barbadoszczyk z dużym impetem uderzył w bariery na prostej startowej. Samochód bezpieczeństwa wyjechał na tor po raz trzeci, a kierowcy na alternatywnej strategii z wyjątkiem Jacka Doohana i Jehana Daruvali zjechali do alei serwisowej. Stawkę prowadził Bearman a za nim Doohan, Pourchaire, Daruvala, Maini oraz Verschoor.

Zielone flagi pojawiły się na piętnastym okrążeniu. Bearman zaskoczył Doohana i odjechał Australijczykowi już na pierwszych metrach po restarcie. Pourchaire od razu zabrał się za wyprzedzanie Doohana, ale Jack pomimo zużytych opon stawiał Francuzowi zaciekły opór. Z tyłu Victor Martins błyskawicznie przebił się z ósmego na piąte miejsce.

Na osiemnastym kółku Theo w końcu uporał się z kierowcą Invicta Virtuosi, ale Bearman zdążył odjechać Francuzowi na dwie i pół sekundy. Okrążenie później problemy techniczne dopadły Martinsa. Skrzydło DRS w bolidzie kierowcy ART uległo uszkodzeniu i pozostawało otwarte non-stop. Victor między dziewiętnastym a dwudziestym pierwszym okrążeniem tracił kolejne pozycje, aż w końcu został zmuszony do zjazdu do alei.

Na dwudziestym drugim okrążeniu wyścig został zneutralizowany po raz czwarty. Kush Maini podjął ryzykowną próbę ataku na Jaka Crawforda. Hindus uderzył w tylną oponę Amerykanina. Kierowca Camposa uszkodził przednie zawieszenie i wycofał się z wyścigu,a  Jak musiał zjechać do boksu na zmianę przebitej opony. Ogumienie wymienili tez ostatni kierowcy na alternatywnej strategii – Daruvala oraz Doohan.

Wyścig został wznowiony na dwudziestym siódmym okrążeniu, trzy kółka przed końcem. Bearman po raz kolejny perfekcyjnie rozegrał restart i odjechał rywalom. Za jego plecami Iwasa przypuścił szalony, ale skuteczny atak na Theo i Japończyk został nowym wiceliderem. Pourchaire zaczął gwałtownie tracić tempo i w lusterkach kierowcy ART zaczął się pokazywać Verschoor.

Na przedostatnim okrążeniu Crawford wypadł z toru po kontakcie ze Stankiem i mocno uszkodził swój bolid, co wywołało wirtualną neutralizację. Kierowcy nie wrócili już do ścigania aż do linii mety. Ollie Bearman po bezbłędnej jeździe zwyciężył w wyścigu głównym na Monzy. Drugie miejsce dowiózł Ayumu Iwasa, po starcie z piętnastego pola. Podium uzupełnił Pourchaire. Pozostałe punktowane pozycje zajęli Enzo Fitiipaldi, Dennis Hauger, Doohan, Daruvala, Cordeel, Boschung oraz Stanek.

Theo Pourchaire powiększył przewagę nad Vestim w klasyfikacji generalnej do 25 pkt.

Ostatnia runda sezonu Formuły 2 odbędzie się na torze Yas Marina w Abu Dhabi w dniach 24-26 listopada.

PNrKierowcaZespółRezultat
18
Oliver Bearman
Prema Racing30 okr.
211
Ayumu Iwasa
DAMS
35
Théo Pourchaire
ART Grand Prix
44
Enzo Fittipaldi
Rodin Carlin
51
Dennis Hauger
MP Motorsport
614
Jack Doohan
Invicta Virtuosi Racing
72
Jehan Daruvala
MP Motorsport
815
Amaury Cordeel
Invicta Virtuosi Racing
925
Ralph Boschung
Campos Racing
1020
Roman Staněk
Trident
1110
Isack Hadjar
Hitech Pulse-Eight
1217
Josh Mason
PHM Racing by Charouz
1322
Richard Verschoor
Van Amersfoort Racing
1423
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing
1516
Roy Nissany
PHM Racing by Charouz
NSK9
Jak Crawford
Hitech Pulse-Eight
NSK24
Kush Maini
Campos Racing
NSK6
Victor Martins
ART Grand Prix
NSK3
Zane Maloney
Rodin Carlin
NSK12
Arthur Leclerc
DAMS
NSK7
Frederik Vesti
Prema Racing
NSK21
Clement Novalak
Trident

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze