Vesti wygrywa ostatni wyścig sprinterski F2 w sezonie

Frederik Vesti, jeżdżący dla zespołu Prema Racing, wygrał finałowy wyścig sprinterski Formuły 2 w sezonie 2023, który odbył się na torze w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Enzo Fittipaldi, a na trzeciej pozycji uplasował się Richard Verschoor.

Na pole position do wyścigu sprinterskiego ustawił się Enzo Fittipaldi. Z drugiego miejsca startował Frederik Vesti, który wciąż pozostawał w walce tytuł mistrzowski w sezonie 2023. Jego bezpośredni rywal i lider klasyfikacji generalnej Theo Pourchaire startował z pozycji 14.

Pierwsza dwójka świetnie wystartowała, zrównując się w pierwszym zakręcie. Pomimo agresywnych ataków Vestiego nie udało mu się objąć wyraźnego prowadzenia. Fantastycznie ruszyli również Richard Verschoor oraz Isack Hadjar, którzy dogonili pierwszą dwójkę na dojeździe do piątego zakrętu. Kierowcy jechali bardzo blisko siebie, ciągle wymieniając się pozycjami.

Na koniec pierwszego okrążenia za liderującym Fittipaldim jechał Hadjar oraz Verschoor. Vesti spadł na czwarte miejsce. Pod koniec pierwszego okrążenia rywalizacja została spowolniona, wyjazdem na tor wyjechał samochodu bezpieczeństwa. Powodem neutralizacji był stojący na środku toru bolid Juana Manuela Correi.

Neutralizacja zakończyła się na szóstym okrążeniu. Fittipaldi dobrze rozpoczął restart i utrzymał się na prowadzeniu. Na dojeździe do piątego zakrętu jedno stracone miejsce zdołał odzyskać Vesti, i pomimo próby odpowiedzi ze strony Verschoora musiał on uznać wyższość Duńczyka.

Dwa okrążenia po restarcie Pourchaire wyprzedził Kusha Mainiego przebijając się na punktowane, ósme miejsce. Francuz nie zwalniał tempa i już na kolejnym kółku zaatakował Ayumu Iwasę w zakręcie dziewiątym zyskując kolejną pozycję. Na pozycję startową powrócił również Vesti, który po 10. okrążeniach tracił 2,5 do lidera.

Na kolejnych okrążeniach ciekawą walkę prowadzili Verschoor oraz Hadjar. Francuz stracił pozycję na rzecz kierowcy Van Amersfoort Racing w zakręcie dziewiątym. W tym samym czasie Vesti jechał najlepszym okrążeniem z całej stawki odzyskując do Fittipaldiego blisko sekundę.

Vesti zbliżył się do lidera na jedną sekundę pięć okrążeń przed końcem rywalizacji. Z pomocą systemu DRS Duńczyk szybko odzyskał kolejne 0,5 sekundy. Obaj kierowcy zblokowali koła w zakręcie czwartym, co uniemożliwiło Vestiemu atak na dojeździe do piątego zakrętu.

Dwa okrążenia później, w tym samym nawrocie, koła zblokował tylko Fittipaldi, co pozwoliło Vestiemu na atak, a następnie objęcie prowadzenia w zakręcie piątym. Duńczyk szybko odjechał rywalom na 1,5 sekundy.

Świetna walka toczyła się również o czwarte miejsce pomiędzy juniorami Red Bulla – Hadjarem oraz Dennisem Haugerem. Norweg zdołał wyprzedzić rywala na ostatnim okrążeniu, dzięki czemu przesunął się na czwarte miejsce.

Vesti przekroczył linię mety z przewagą blisko czterech sekund nad drugim Fittipaldim i ponad sześcioma sekundami przewagi nad trzecim Verschoorem. Na czwartej pozycji wyścig zakończył Hauger, a 0,7 s. za nim uplasował się Hadjar.

Jack Doohan dojechał na pozycji szóstej, a lider klasyfikacji generalnej Pourchaire zajął miejsce siódme. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Iwasa, Zane Maloney oraz Oliver Bearman.

Ostatni wyścig sezonu F2, w którym poznamy tegorocznego mistrza, odbędzie się w niedzielę o godzinie 10.15.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze